Kolejny kraj wchodzi do programu Artemis

Urugwaj podpisał deklarację Artemis Accords. Niedawno porozumienie to podpisała Grecja. Polska już od 2021 roku jest sygnatariuszem Artemis Accords.

Podczas uroczystości w siedzibie NASA, Omar Paganini, minister spraw zagranicznych Urugwaju, podpisał porozumienia w imieniu swojego kraju. W podpisaniu uczestniczył także administrator NASA Bill Nelson i inni urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych i Urugwaju.

Urugwaj nie ma znaczącego programu kosmicznego, ale ogłosił w zeszłym roku plany powołania krajowej agencji kosmicznej. W tym kraju ma swoją siedzibę m.in. firma Satellogic opracowującą konstelację satelitów obserwacyjnych Ziemi.  We wrześniu ub.r. firma podała jednak, że planuje przenieść siedzibę do USA, aby umożliwić jej konkurowanie o interesy rządu amerykańskiego.

Stany Zjednoczone i Urugwaj podzielają zaangażowanie na rzecz demokracji i pokoju, a teraz rozszerzamy te zasady w kosmosie, aby zobowiązać się do bezpiecznej i przejrzystej eksploracji kosmosu – powiedział Nelson w oświadczeniu cytowanym przez portal.

Urugwaj jest 36. krajem , który podpisał Artemis Accords. Wśród sygnatariuszy znajdują się zarówno kraje posiadające zaawansowane programy kosmiczne, jak i takie jak Urugwaj, które dopiero zaczynają rozwijać możliwości kosmiczne.

Artemis Accords wyprzedzają obecnie równoległe wysiłki prowadzone przez Chiny, Międzynarodową Stację Badań Księżycowych (ILRS), która ma swój własny nieujawniony zestaw zasad uczestnictwa. Według danych zebranych przez fundację Secure World Foundation do ILRS dołączyło osiem krajów, w tym ostatnio w grudniu ub.r. – Egipt.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Indie zamierzają znacząco zwiększyć ilość lotów w kosmos

Grafika tytulowa: Engin Akyurt / Pexels