Testy myśliwców wyposażonych w lasery

Producent broni Lockheed Martin ujawnił, że jedna z opracowanych przez siebie broni została dostarczona siłom powietrznym Stanów Zjednoczonych do testów.

Wiadomo, że chodzi o wysokoenergetyczną broń laserową, LANCE – „Laser Advancements for Next Generation Compact Envirnments”, którą można przenosić za pomocą samolotów. Ta wiadomość wpisuje się w szersze ramy wciąż ewoluujących planów wyposażenia Sił Powietrznych USA w uzbrojone laserowo myśliwce, które mogą atakować pociski wroga, a być może również inne cele.

Odbiorcą nowej broni jest Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych, czyli AFRL. Jego zadaniem jest opracowywanie i integrowanie nowych technologii w sferze powietrznej, kosmicznej i cyberprzestrzeni.

Przedstawiciel producenta broni, dyrektor Tyler Griffin powiedział dziennikarzom, że LANCE „jest najmniejszym, najlżejszym, wysokoenergetycznym laserem w swojej klasie mocy, jaki do tej pory zbudował Lockheed Martin”.

Oprócz tego, że jest bardzo mały i lekki, LANCE ma mniejsze zapotrzebowanie na energię w porównaniu z innymi poprzednimi rodzajami broni. Jest to kluczowym czynnikiem w przypadku lasera na wyposażeniu myśliwca, zwłaszcza takiego, który można zamontować w kapsułach.

Ta broń laserowa została opracowana w ramach kontraktu z listopada 2017 roku. Jest częścią szerszego programu samoobrony High Energy Laser Demonstrator (SHiELD) Sił Powietrznych USA. Jest to program, przy który współpracują ze sobą Lockheed Martin, Boeing i Northrop Grumman.

W pełni dopracowana broń laserowa o wysokiej energii mogłaby być wykorzystywana także do celów innych niż obronne. Potencjalnie może stać się również bronią ofensywną. Zwalczającą wrogie samoloty podczas walki powietrznej w zasięgu wzroku, odrzucając pociski manewrujące, a nawet atakując cele na ziemi.

Czytaj także: Armia USA używa broni laserowej. 1 strzał – 1 dolar