Armia USA używa broni laserowej. 1 strzał – 1 dolar

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wdrożyła nową elektryczną broń laserową o ogromnych zaletach defensywnych.

Armia USA po raz pierwszy zestrzeliła drona za pomocą całkowicie elektrycznego lasera.

Broń LLD (Layered Laser Defense), zaprojektowana i zbudowana przez Lockheed Martin, jest w stanie eliminować bezzałogowe systemy powietrzne. A także szybkie łodzie szturmowe i przy użyciu teleskopu o wysokiej rozdzielczości, zagrożenia z powietrza.

Testy zostały przeprowadzone przez Biuro Badań Marynarki w należącym do armii amerykańskiej ośrodku testowym systemów laserowych o wysokiej energii na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku. LLD został przetestowany przeciwko szerokiej gamie celów. W tym bezzałogowym statkom powietrznym o stałych skrzydłach i quadkopterom, a także szybkim dronom, które zastępowały poddźwiękowe pociski manewrujące.

Marynarka twierdzi, że broń laserowa ma kilka zalet. Oprócz identyfikowania i oceny uszkodzeń, jakie zadają celom, lasery mogą wyłączać czujniki lub je oślepiać. A ponieważ są całkowicie elektryczne, nie wymagają materiałów wybuchowych ani materiałów pędnych, co czyni je bezpieczniejszymi.

Co więcej, dopóki energia jest dostępna ze statku, który je przenosi, całkowicie elektryczne lasery oferują teoretycznie nieograniczoną amunicję. W cenie około 1 dolara za strzał.

„Marynarka wojenna przeprowadziła podobne testy w latach 80-tych, ale z chemicznymi technologiami laserowymi. Stanowiły one istotne bariery logistyczne dla prowadzenia działań w środowisku operacyjnym”. Powiedział dr Frank Peterkin, kierownik programu broni elektrycznej w Biurze Badań Marynarki Wojennej. „Ostatecznie tego typu lasery nie zostały wdrożone do działań floty ani innych rodzajów sił zbrojnych.”

Chociaż obecnie nie ma planów uruchomienia LLD, armia amerykańska zamierza wprowadzić ukierunkowaną broń energetyczną jako część swoich systemów obrony krótkiego zasięgu (SHORAD) już w tym roku.

Czytaj także: Abrams M1A2 SEPV3 kontra Leopard 2 – faktyczne wzmocnienie polskiej armii?