Testy Fairphone 4 pokazują, że to najbardziej ekologiczny smartfon na rynku

Model wyróżnia się 5-letnią gwarancją, modularną konstrukcją, długofalowymi aktualizacjami oprogramowania i łatwością napraw na własną rękę.

Producenci sprzętu elektronicznego już od kilku lat chętnie powołują się w swoich działaniach na ekologiczne argumenty, a w przyszłych latach możemy spodziewać się jeszcze częstszego eksponowania (często wymuszonych przez rządy i organizacje pozarządowe) działań dla planety. W ten sposób niemal całkowicie pożegnaliśmy już dodawane do nowych smartfonów ładowarki, co ma ograniczyć ilość elektrośmieci, to samo dotyczy też coraz popularniejszego prawa do naprawy. Wśród nowych smartfonów znajdziemy też model, który aspekt ekologicznej równowagi przedkłada nad specyfikację – Fairphone 4. 

Czytaj też: Przełomowa decyzja Apple: sprzęt firmy będzie można naprawić samemu

Model został oficjalnie zaprezentowany kilka tygodni temu, a w ostatnich dniach został poddany dwóm testom, które potwierdziły, że na tle konkurencji wyróżnia się w dwóch obszarach kluczowych dla zweryfikowania ekologicznych zalet telefonu – czyli wytrzymałości i łatwości w naprawianiu na własną rękę. Najpierw smartfonowi Holendrów przyjrzał się znany youtuber technologiczny, JerryRigEverything, który pokazał zalety “modularnego flagowca” jeśli chodzi o wymienność aparatu, gniazd i innych podzespołów, a później przetestował jego odporność na zarysowania i uszkodzenia. Eksperyment potwierdził, że posiadającego pięcioletnią gwarancję Fairphone’a 4 rysy czy pęknięcia ekranu się nie imają. 

Z kolei serwis iFixit, publikujący filmy instruktażowe pozwalające na samodzielną naprawę sprzętu, rozłożył telefon na części pierwsze, pokazując, że wewnątrz Fairphone’a nie ma blaszki, śrubki i części, która nie nadawałaby się do szybkiej wymiany. Za modułową konstrukcję smartfon otrzymał perfekcyjną notę 10/10, a oprócz łatwo wymienialnych części doceniono także długoterminowe aktualizacje oprogramowania. Niedawno Fairphone 2, który zadebiutował 6 lat temu i początkowo korzystał z Androida 5, otrzymał aktualizację do Androida 10. Fairphone prawdopodobnie nie zostanie na razie smartfonową Teslą ze względu na to, że nie ściga się z azjatycką czy amerykańską konkurencją na parametry procesora czy aparatu, ale jeśli chodzi o aspekt ekologiczny, to producenci sprzętu mogą brać przykład z tej marki – i prawdopodobnie będą musieli, pytanie tylko, jak długo potrwa proces adaptacji tych rozwiązań na większą skalę.