Teleskop Euclid bada ciemną materię

Pierwsze zdjęcia kosmicznego teleskopu Euclid, przesłane na Ziemię przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), potwierdzają, że instrument osiągnął swoje cele naukowe. Obrazy, które dotarły z misji, stanowią ważny krok w realizacji ambitnego zadania, jakim jest zgłębianie tajemnic ciemnej materii i ciemnej energii, oraz dokładne pomiary przyspieszonej ekspansji Wszechświata.

Teleskop Euclid, wyniesiony na orbitę przed miesiącem, jest zaawansowanym narzędziem przeznaczonym do obserwacji w szerokim zakresie, od światła widzialnego po bliską podczerwień. Wyposażony w zwierciadło o średnicy 1,2 metra oraz nowoczesne instrumenty, takie jak kamera VIS do rejestrowania światła widzialnego, spektrometr NISP i fotometr, umożliwia badanie przesunięcia ku czerwieni galaktyk. Obszar, który obejmuje jego obserwacja, to aż 15 tys. stopni kwadratowych nieba.

Euclid ma ważyć 2 tony, a jego wymiary to 4,7 metra wysokości i 3,5 metra szerokości. Misja jest realizowana przez międzynarodowe konsorcjum składające się z ponad dwóch tysięcy naukowców i inżynierów z 15 krajów. Całkowity koszt projektu wynosi około 1,5 miliarda euro. Teleskop ma pokryć ponad jedną trzecią powierzchni nieba, co pozwoli na precyzyjne badania struktur kosmicznych w celu lepszego zrozumienia składników Wszechświata.

Innowacyjność teleskopu Euclid polega na zdolności do przeprowadzania niezależnych pomiarów, które pozwolą na uzyskanie nowych, nieznanych dotąd danych na temat ciemnej materii, ciemnej energii oraz przyspieszonego rozszerzania się Wszechświata. To jeden z kluczowych projektów ESA, który ma potencjał do wyjaśnienia niektórych najbardziej fundamentalnych zagadnień współczesnej astrofizyki.

Czytaj też: UFO nie istnieje? Chyba jednak się mylimy…

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash