Tajemnicza brama na Marsie

Siódmego maja łazik Curiosity wykonał zdjęcie na powierzchni Marsa przedstawiające prostokątny i zacieniony otwór w odsłoniętej skale planety, który wygląda jak wejście do marsjańskiej budowli.

Czarno – białe zdjęcie rozpaliło wyobraźnię co większych miłośników teorii niekoniecznie znajdujących oparcie w naukowych faktach.

Ashwin Vasavada, naukowiec zajmujący się projektem w Mars Science Laboratory, w rozmowie z serwisem Gizmodo starał się wyjaśnić, co znajduje się na frapującej fotografii. „To tylko przestrzeń między dwoma pęknięciami w skale” – powiedział. „Przemierzaliśmy obszar, który uformował się ze starożytnych wydm. Te wydmy z czasem połączyły się, tworząc wychodnie piaskowca, które sfotografował łazik.”

Pęknięcie ma zaledwie około 30 cm wysokości. Powstało w czasie, w którym te wydmy zostały zasypane w miarę przesuwania się piasku na powierzchni Marsa. Podczas tego procesu piaskowiec był pod różnym ciśnieniem, co powodowało jego wyboczenie i pękanie w różnych miejscach.

„Złamania, które widzimy w tym obszarze, są na ogół pionowe. To szczególne pęknięcie w kształcie drzwi prawdopodobnie powstało w ten właśnie sposób. Myślę, że mamy tutaj albo dwa pionowe pęknięcia, w których usunięto środkowy element. Albo jedno pionowe pęknięcie, a bloki trochę się rozsunęły” – dodał Vasavada.

Łazik Curiosity przemierza Marsa od czasu lądowania w sierpniu 2012 roku w kraterze Gale. Od tego czasu pokonał 27,84 kilometra w 3472 marsjańskie dni, czyli „sols”. Kiedy Curiosity nie zbiera próbek skał i gleby, robi zdjęcia za pomocą panoramicznej kamery Mastcam.

Czytaj także: Kłopoty marsjańskiego śmigłowca