Tabletki nasenne pomagają przy chorobie Alzheimera?

Badania z USA wykazały, że pewne popularne tabletki nasenne mogą ograniczać odkładanie się w mózgu kluczowych w chorobie Alzheimera białek.

Powszechnie już wiadomo, że zaburzenia snu są uznawane za jedne z wczesnych objawów choroby Alzheimera. Często okazuje się, że osoby ze zdiagnozowaną chorobą już wiele lat wcześniej miały problemy ze snem. Z jednej strony Alzheimer zakłóca sen, a zły sen dodatkowo przyspiesza rozwój szkodliwych zmian w mózgu.

Badaczom z Washington University School of Medicine w St. Louis udało się zidentyfikować możliwy sposób na przerwania tego cyklu.

Badania na małej grupie chorych wykazały, że u osób, które zażyły popularną pigułkę nasenną o nazwie Suworeksant przed pójściem do łóżka, wystąpił spadek poziomu kluczowych w chorobie Alzheimera białek. Chodzi o beta-amyloid oraz białko tau, które odgrywają dużą rolę w rozwoju choroby. Badania opublikowane w „Annals of Neurology” wskazują na potencjał leków nasennych w zakresie spowalniania postępu choroby Alzheimera – czytamy na portalu.

Uważa się, że choroba Alzheimera dotyka starszych osób, najczęściej po 65. roku życia, ale pewne objawy pojawiają się już znacznie wcześniej. Eksperyment był niestety krótki, bo trwał jedynie przez dwie noce na niewielkiej grupie, bo 38 osób w wieku 45-65 lat. Jednak wyniki okazały się bardzo obiecujące.

Analiza próbek przyniosła dość niespodziewane rezultaty. W przypadku osób przyjmujących suvorexant poziom beta amyloidu w płynie mózgowo-rdzeniowym zmniejszył się w ciągu tych dwóch nocy o od 10 do nawet 20 proc. Co więcej, wyższe dawki tego leku niemalże natychmiastowo doprowadzały do zredukowania poziomu hiperfosforylowanego białka tau. Jest ono wiązane z powstawaniem tzw. splątków neurofibrylarnych, które z kolei prowadzą do śmierci komórek – podano także.

Według naukowców, choć pierwsze wyniki są obiecujące, to opracowanie bezpiecznych leków może zająć bardzo dużo czasu.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Grzyby pomocne w walce z depresją. Nowe dane!

Grafika tytułowa: Volodymyr Hryshchenko / Unsplash