Nowy rodzaj ogniw słonecznych. Są znacznie wydajniejsze!

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton połączyli tradycyjne baterie słoneczne z perowskitami. Dzięki temu połączeniu otrzymali ogniwa o znacznie lepszych parametrach.

Ulepszanie tradycyjnych ogniw słonecznych staje się coraz trudniejsze. Z kolei coraz popularniejsze ogniwa oparte na kryształach zwanych perowskitami mają swoje ograniczenia. Ogniwo staje się nieaktywne przy najmniejszym nawet cień rzucony przez drzewo.

Specjaliści z Uniwersytetu Princeton wraz z ekspertami z saudyjskiej uczelni King Abdullah University of Science and Technology postanowili połączyć tradycyjne ogniwa słoneczne z perowskitowymi.

Wyniki, opublikowane w czasopiśmie „Joule”, pokazują, że takie połączenie chroni delikatną komórkę perowskitową przed uszkodzeniem spowodowanym wahaniami napięcia, jednocześnie zapewniając większą wydajność w porównaniu do tej, którą każde z tych ogniw mogłoby osiągnąć samodzielnie – czytamy na portalu.

Kierujący badaniem prof. Barry Rand wskazał, że łączone ogniwa wykazały wyższą wydajność przekształcania energii, niż pojedyncze ogniwa krzemowe lub perowskitowe.

Zdaniem naukowców ich wynalazek powinien być relatywnie łatwy w komercjalizacji, gdyż do ich budowy będzie można wykorzystać standardowe technologie i nie będzie potrzeby inwestowania w nowe linie pod kątem perowskitów.

Do pokonania pozostało jednak jeszcze kilka wyzwań a wśród najważniejszych jest np. mniejsza odporność na ciepło.

Jeśli uda się rozwiązać inne wyzwania związane ze stabilnością, łączone ogniwa słoneczne mogą zająć miejsce działającej już komercyjnie technologii i zaoferować lepsze wyniki. Nasze rezultaty przekonująco dowodzą, że urządzenia tandemowe powinny stanowić kluczowy obszar badań nad energią słoneczną w przyszłości – podkreślił prof. Rand.

Źródło: energetyka24.com, pap

Czytaj też: Tabletki nasenne pomagają przy chorobie Alzheimera?

Grafika tytułowa: Chelsea / Unsplash