T-shirt naładuje ci telefon

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego z San Diego opracowali prototyp „mikrosieci do noszenia”.

To nic innego jak koszulka z długimi rękawami zaprojektowana we współpracy z nanoinżynierami z Jacobs School of Engineering. T-shirt może zbierać i magazynować energię, w czasie, gdy użytkownik porusza się lub ćwiczy.

Koszula zbiera energię z ludzkiego ciała, którą można przechowywać, a następnie wykorzystać do zasilania małej elektroniki, takiej jak zegarek LCD.

Ogniwa biopaliwowe, które są zasilane przez pot wytwarzany przez użytkownika, znajdują się wewnątrz koszulki na klatce piersiowej. Na przedramionach i tułowiu koszulki generatory tryboelektryczne gromadzą energię, gdy użytkownik chodzi lub biega. Jednocześnie superkondensatory umieszczone na klatce piersiowej koszulki tymczasowo magazynują energię, a następnie odprowadzają ją do urządzeń zasilających.

Energia generowana przez wymachy ramion użytkownika podczas biegu lub chodzenia działa na tej samej zasadzie, co elektryczność statyczna.

Naukowcy przewidują, że pewnego dnia dopracują prototyp do tego stopnia, że ​​urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe, nie będą musiały korzystać z sieci elektrycznej. Będą mogły działać na ubraniach, które ludzie noszą na co dzień.

Na pomysł naukowców zainspirowały mikrosieci, które mają zdolność działania niezależnie od sieci elektrycznej.

Czytaj także: https://conowego.pl/aktualnosci/mobvoi-ticwatch-gth-pro-przelomowy-zegarek-dla-sercowcow-118944