Szturmowy granatnik Rheinmetall

Squad Support Weapon 40 (SSW40) to ręczny granatnik wyprodukowany przez firmę Rheinmetall, który jest przykładem na postęp w ulepszaniu broni bojowej.

Ten najnowszy produkt niemieckiego producenta broni to hybryda granatnika i broni szturmowej. Wykorzystuje samoregulujący system odrzutu do wystrzeliwania dowolnej amunicji 40 mm o niskiej prędkości (LV).

SSW40 to granatnik strzelecki z magazynkiem do przeładowania granatów; działa bardziej jak karabin szturmowy. Producent twierdzi, że jest to „pierwszy na świecie automatyczny” granatnik, co oznaczałoby, że broń będzie strzelać granatami do momentu zwolnienia spustu lub opróżnienia magazynka.

Model wykorzystuje amunicję o zasięgu do prawie 900 metrów, zdolną do przebicia pancerza. SSW40 współpracuje również z amunicją średniej prędkości (MV) opracowaną przez tego samego producenta. W komunikacie prasowym dodano, że dysponuje głowicami z możliwością tworzenia mgły, błysku, wyważania przeciwpancernych drzwi i fragmentacji materiałów wybuchowych.

Rheinmetall obiecuje, że ta amunicja będzie dostępna do 2023 roku, a SSW40 będzie skuteczny nawet przeciwko średnim pojazdom opancerzonym. W przypadku konfliktu asymetrycznego magazynek na broni można szybko zmienić i wykorzystać również do walki w bliższej odległości.

SSW40 zaprojektowano z uwzględnieniem dodatków, takich jak moduły światła laserowego, celowniki kierowania ogniem i programatory na podczerwień do amunicji lotniczej.

Zaprezentowana broń może idealnie sprawdzić się na mobilnym pole bitwy przyszłości. Zapewni wsparcie ogniowe, szczególnie w miejskich środowiskach i scenariuszach walki. Zaletą podejścia Rheinmetall jest stylistyka i obsługa karabinu szturmowego, co czyni go przenośnym i idealnym rozwiązaniem na poziomie piechoty. Konstrukcja i funkcja wyrzutni są bardzo podobne do karabinu. Wykorzystuje sprawdzoną konfigurację karabinu szturmowego wraz z kolbą, zespołem lufy i zintegrowanym chwytem pistoletowym.

Czytaj także: Nowe technologie w wojsku – czego uczy nas wojna na Ukrainie?