Sztuczna inteligencja pomogła przy nowej protezie ręki

Dzięki wszczepionym do ciała implantom i sztucznej inteligencji udało się stworzyć nowy typ protezy ręki. Pozwala ona na płynne kontrolowanie wszystkich palców. Protezy kończyn stosuje się w medycynie od wielu dziesięcioleci. Były one mniej lub bardziej doskonale. Teraz naukowcom ze Szwecji udało się zrobić kolejny krok na przód. Pierwszy raz w historii, osoba po amputacji ręki mogła sprawnie ruszać wszystkimi palcami protezy.

Stosowane do tej pory rozwiązania, ze względu na sposób sterowania, nie były doskonałe. Najczęściej udostępniane funkcje to zaciskanie lub rozluźnianie pięści. Niestety z precyzyjnym sterowaniem dłonią były poważne problemy. Dodatkowo dotychczasowe protezy nie gwarantowały pełnej stabilności ani trwałości połączenia ani także wygody.

Kluczowym elementem naszej pracy jest kliniczne zastosowanie bardziej precyzyjnych procedur chirurgicznych oraz osadzenie sensorów w strukturach neuromięśniowych w trakcie operacji. Łączymy je z elektronicznym systemem protezy za pomocą zintegrowanego z kością interfejsu. Algorytmy sztucznej inteligencji zajmują się resztą – wyjaśnili naukowcy cytowani przez portal.

Operację przeprowadził dr Paolo Sassu, który znany jest z pierwszego przeszczepu ręki w Skandynawii w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska.

Niesamowita podróż, którą podjęliśmy razem z inżynierami z CBPR, umożliwiła nam połączenie nowych technik mikrochirurgicznych z zaawansowanymi, wszczepionymi elektrodami, które zapewniają kontrolę pojedynczych palców w protezie ramienia i jednocześnie przekazują sensoryczne informacje zwrotne. Pacjenci po amputacji ramienia mogą teraz dostrzec jaśniejszą przyszłość – podsumował dr Sassu.

Czytaj też: Indie wysyłają rakietę na Księżyc

Źródło: rynekzdrowia.pl, wprost.pl, PAP

Grafika tytułowa: Marco Bianchetti / Unsplash