Oto nowy izotop najrzadszego pierwiastka na Ziemi!

W trakcie badań na fińskiej uczelni przeprowadzono „bombardowanie” atomów srebra wiązką strontu-84 co doprowadziło do powstania nowego izotopu bardzo rzadkiego pierwiastka.

Badania zostały przeprowadzone przez studiującą na fińskim Uniwersytecie w Jyväskylä Hennę Kokkonen i były swego rodzaju „wypadkiem przy pracy”, gdyż młoda naukowczyni przeprowadzała eksperyment w zupełnie innym kierunku.

Izotopy to nic innego, jak różne odmiany jednego pierwiastka, które zawierają jednakową liczbę protonów, ale różnią się liczbą neutronów. Wiele pierwiastków ma po kilka, a niektóre – nawet po kilkanaście izotopów. W przyrodzie pierwiastki występują zwykle jako ich mieszaniny. Jeśli chodzi o astat, którego izotop właśnie odkryto, to jest on promieniotwórczym, niezwykle szybko rozkładającym się i rzadkim pierwiastkiem. Na tyle rzadkim, że według szacunków w całej skorupie ziemskiej znajduje się go mniej niż jeden gram – czytamy na portalu.

Henna Kokkonen w trakcie badań „bombardowała” atomy srebra wiązką strontu-84 co doprowadziło do wytworzenia nieznanego dotychczas jądra atomowego – astatu-190. Jego jądro składa się z 85 protonów i 105 neutronów. Jest najlżejszym izotopem astatu odkrytym do tej pory. Do tej pory rekordzistą pod tym względem był astat-192.

Nowy izotop

W naszym świecie astat jest niezwykle radioaktywny, a przy tym bardzo niestabilny. Poza tym jest pierwiastkiem niezwykle rzadkim. Zdaniem niektórych źródeł każdorazowo na naszej planecie jego sumaryczna waga nie przekracza jednego grama. Z kolei inni naukowcy szacują, że jest go maksymalnie łyżka stołowa, czyli około kilkadziesiąt gram. Astat za najrzadszy pierwiastek na Ziemi został uznany także przez Księgę Rekordów Guinnessa.

Niestety ze względu na jego niestabilność jak i rzadkość na Ziemi naukowcy niewiele wiedzą o jego właściwościach fizycznych.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja pomogła przy nowej protezie ręki

Źródło: wp.pl, Science Alert, University of Jyväskylä

Grafika tytułowa: Hans Reniers / Unsplash