Światowa branża satelitarna na sporym plusie. W USA dominuje Elon Musk!

Jak wynika z corocznego podsumowania gospodarki kosmicznej światowe przychody branży satelitarnej wzrosły w ubiegłym roku o 2 procent rok do roku, aż do 285 miliardów dolarów. Zanotowano także rekordową liczbę 190 komercyjnych wystrzeleń.

Analiza wykazała wzrost w sektorach produkcji statków kosmicznych, startów i sprzętu naziemnego, skompensowany spadkiem usług satelitarnych, głównie spowodowanym spadkiem rynku telewizji satelitarnej. Po wyłączeniu wideo, badanie przeprowadzone przez analityków BryceTech wykazało, że globalne przychody branży satelitarnej wzrosłyby o 5 proc.

Biznes kwitnie w Stanach Zjednoczonych, ale…

Jak podano w raporcie przychody z produkcji satelitów wzrosły o 9 proc. do 17,2 miliarda dolarów dzięki bardziej elastycznym ładunkom definiowanym programowo, coraz bardziej wydajnym małym satelitom i skalowalnym procesom produkcyjnym. Producenci z siedzibą w Stanach Zjednoczonych zbudowali około 85 proc. zamówionych komercyjnie satelitów wystrzelonych w 2023 roku.

Z raportu wynika jednak, że udział Stanów Zjednoczonych w światowych przychodach z produkcji satelitów spadł z 64 proc. w 2022 r. do 46 proc. w 2023 r., co wynika z mniejszej liczby kosztownych wywiadowczych statków kosmicznych. Udział Stanów Zjednoczonych w światowych przychodach z premier również nieznacznie spadł z 56 proc. do 54 proc. – czytamy na portalu.

Spore wzrosty

W 2023 r. odnotowano rekordową liczbę 190 wystrzeleń komercyjnych, co oznacza wzrost o 18 proc. w porównaniu z 2022 r. Podczas tych wystrzeleń wysłano 2781 komercyjnych satelitów, co stanowi wzrost o 20 proc. w porównaniu z rokiem, i były one w dużej mierze napędzane przez SpaceX.

SpaceX po raz kolejny zdominowało sektor w Stanach Zjednoczonych, gdzie 89 ze 104 zamówionych komercyjnie wystrzeleń satelitów dotyczyło rakiet Falcon 9. Spośród nich 64 wystrzelono satelity dla szerokopasmowej konstelacji Starlink, której SpaceX również jest właścicielem – czytamy także.

Na koniec 2023 r. na orbicie miało znajdować się łącznie 9691 aktywnych satelitów, co oznacza wzrost o 361 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat.

Jak podaje portal, że największe banki inwestycyjne prognozują, że do 2040 roku gospodarka kosmiczna będzie warta bilion dolarów.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Voyager 1 ponownie przesyła dane naukowe!

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash