Naukowcy badają tajemniczy ekosystem pod pustynią Atacama

Jak wynika z nowego badania, pod spalonymi piaskami Atacamy znajduje się ogromna, zróżnicowana grupa bakterii i niewykryta wcześniej biosfera.

Według zespołu badaczy, który niedawno badał jej gleby, pustynia Atakama – suchy, bezludny obszar w północnym Chile, na którym znajdują się jedne z najbardziej czułych teleskopów naziemnych na Ziemi – w rzeczywistości tętni życiem, tyle, że pod ziemią.

Naukowcy co prawda odkryli już życie drobnoustrojów pod powierzchnią tej pustyni. To, czego do tej pory badacze nie docenili, to różnorodność tego życia. Zespół odpowiedzialny za to najnowsze odkrycie pobrał próbki gleby z głębokości 4,2 metra w pustynnym regionie Yungay, obserwując różne grupy drobnoustrojów na różnych głębokościach i typach gleby.

Wyniki badań zespołu opublikowano w czasopiśmie PNAS Nexus.

Istoty żywe pod „skorupą”

Do istot żywych należą sinice i ekstremofilne Actinobacteriota, a także klasa bakterii wiążących azot zwana Alphaproteobacteria. Według zespołu porowata natura kryształów gipsu tworzy mikroklimat, który chroni drobnoustroje przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale przepuszcza wystarczającą ilość światła, aby drobnoustroje mogły przejść fotosyntezę.

W Atacamie jest bardzo mało wody. 4-letnie badanie przeprowadzone podczas El Niño, które sprowadziło obfite opady deszczu do innych części środkowej Ameryki Południowej, spowodowało tylko jeden deszcz w dolinie o ilości zaledwie 0,091 cala (2,3 milimetra). Zespół dodał, że podobne złoża gipsu na Marsie mogą stanowić źródło wody dla życia drobnoustrojów na Czerwonej Planecie, jeśli takowe istnieje.

Źródło: gizmodo.com

Czytaj też: Światowa branża satelitarna na sporym plusie. W USA dominuje Elon Musk!

Grafika tytułowa: Diego Jimenez / Unsplash