Superksiężyce przed nami!
W sierpniu 2024 roku czeka nas niezwykle rzadkie zjawisko astronomiczne – dwie pełnie Księżyca w jednym miesiącu. Takie wydarzenie zdarza się średnio co 33 miesiące, a w szerszej perspektywie ma miejsce 41 razy na 100 lat. Pierwsza pełnia Księżyca w sierpniu będzie miała miejsce już 1 sierpnia o godzinie 20:33, a kolejna, jeszcze bardziej wyjątkowa, 31 sierpnia o godzinie 3:37. Obie pełnie będą miały charakter „superksiężyca”, co oznacza, że Księżyc będzie jaśniejszy o 16% i większy niż podczas standardowej pełni.
Pełnia Księżyca, która zdarza się dwa razy w jednym miesiącu, jest znana jako „Niebieski Księżyc”. Nazwa ta, mimo że historyczna, nie ma nic wspólnego z kolorem satelity, lecz odnosi się do rzadkości tego zjawiska. W tym roku, drugą pełnię Księżyca będziemy obserwować z jeszcze większym wrażeniem, gdyż Księżyc znajdzie się w odległości 363 603 km od Ziemi, niemal 2000 km bliżej niż przy pierwszej pełni.
Księżyc odgrywa ważną rolę w oddziaływaniu na naszą planetę, wywołując pływy oceaniczne i wpływając na ekosystemy. Od zarania dziejów jest również symbolem w kulturze – tematem mitów, legend i poezji. Dla wielu ludzi pełnia Księżyca, szczególnie w takim wyjątkowym wydaniu, stanowi fascynujący punkt do obserwacji nieba i rozważań na temat jego wpływu na nasze życie.
Warto więc zanotować te daty w kalendarzu, bo takie zjawisko nie zdarza się często. Obserwacja pełni Księżyca, szczególnie w wersji superksiężyca, może być niezwykłym przeżyciem, którego nie warto przegapić.
Czytaj też: ISS bez kontaktu z NASA? Krytyczna sytuacja!
Źródło: geekweek.interia.pl
Grafika tytułowa: Aron Visuals / Unsplash