Stary satelita rozpadł się na orbicie. Wrócił ponownie problem śmieci w kosmosie

Astrofizyk z Harvard-Smithsonian Centre for Astrophysics poinformował o radzieckim satelicie, który rozpadł się na orbicie około 1400 km nad Ziemią stwarzając dodatkowe ryzyko dla misji kosmicznych.

Jak twierdzi Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Centre for Astrophysics, astrofizyk i ekspert od kosmicznych śmieci, który poinformował o zdarzeniu, prawdopodobnie jest to radziecki satelita: Kosmos-2143 lub Kosmos-2145. Satelity tego typu były wystrzeliwane na początku lat 90-tych.

Kolejne możliwe kosmiczne zderzenie na orbicie: skatalogowano siedem obiektów pochodzących ze szczątków nieistniejącego radzieckiego satelity komunikacyjnego wystrzelonego w 1991 r.. Wygląda na to, że śmieci pochodzą z Kosmos-2143 lub Kosmos-2145, dwóch z ośmiu satelitów Strela-1M wystrzelonych na tej samej rakiecie – wyjaśnia McDowell.

Problem śmieci w kosmosie zauważyła również NASA, która zdecydowała się niedawno wesprzeć sześć małych amerykańskich firm, aby rozwinęły odpowiednią technologię do usunięcia śmieci kosmicznych. Mają one otrzymać 20 milionów dolarów na opracowanie prototypów, które zostaną przetestowane podczas lotów kosmicznych.

Śmieci w kosmosie stwarzają istotny problem zagrażający startom kolejnych misji. Powodują też wzrost ich kosztów. Coraz częściej astronauci muszą omijać większe fragmenty pozostałości po rakietach czy satelitach co wpływa na większe zużycie paliwa. Poza tym istnieje realna groźba zderzenia się z większym fragmentem i doprowadzenia do katastrofy.

Wystarczy wspomnieć o sytuacji z lutego 2009 roku, kiedy to krewny statków kosmicznych Kosmos-2143 i Kosmos-2145, czyli satelita oznaczony jako Kosmos 2251, uderzył w satelitę operacyjnego amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej Iridium, tworząc gigantyczną chmurę kosmicznego gruzu.Zdaniem badaczy ten incydent, wspólnie z chińskim testem rakiety przeciwsatelitarnej przeprowadzonym w 2007 r., są odpowiedzialne za większość fragmentów śmieci kosmicznych krążących obecnie wokół Ziemi – czytamy na portalu.

Czytaj też: Indyjski łazik odkrył coś ciekawego na południowym biegunie Księżyca

Źródło: geekweek.pl

Grafika tytułowa: SpaceX