Chiny przygotowują własny kosmiczny teleskop

China Manned Space Agency poinformowała niedawno, że rozpoczęła prace na kosmicznym teleskopem. Nazwa nie została jeszcze ustalona. Aktywność państwa środka w kosmosie mocno wzrosła.

Według China Manned Space Agency (CASC) zadaniem nowego teleskopu będzie między innymi badanie naszej galaktyki, procesu formowania się gwiazd, egzoplanet czy ciemnej materii. Zastępca dyrektora chińskiej agencji Lin Xiqiang teleskop zostanie umieszczony w pobliżu chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Ma to ułatwić jego konserwację i modernizację. Jak na razie nie ustalono konkretnej nazwy teleskopu, ale pojawiają się takie określenia jak Kosmiczny Teleskop Xuntian, Teleskop Chińskiej Stacji Kosmicznej czy Chiński Teleskop Kosmiczny.

Lin Xiqiang poinformował również, że teleskop o wysokiej rozdzielczości będzie wykonywał obserwacje głębokiego pola o powierzchni 17 500 stopni kwadratowych, a także dokładne obserwacje różnych typów ciał niebieskich. Oczekuje się, że urządzenie będzie miało taką samą rozdzielczość przestrzenną jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a, ale jego pole widzenia jest ponad 300 razy większe niż pole widzenia Hubble’a – czytamy na portalu.

Aktywność Chin

Portal Space24 zwraca uwagę na ostatnią aktywność Chin. Tylko w sierpniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia. 9 sierpnia 2023 roku z kosmodromu Taiyuan chiński system nośny Długi Marsz 2C wyniósł na orbitę synchroniczną ze Słońcem satelitę z technologią SAR o nazwie Huanjing-2-06. Technologia SAR umożliwia prowadzenie obserwacji w warunkach pełnego zachmurzenia, zadymienia oraz w nocy.

W sobotę 12 sierpnia 2023 r. z kosmodromu Xichang przeprowadzono udany start rakiety nośnej Długi Marsz 3B, która wyniosła na geosynchroniczną orbitę transferową satelitę do obserwacji Ziemi z technologią SAR o nazwie Ludi Tance 4-0, który jest pierwszym tego typu satelitą działającym na orbicie geosynchronicznej. CASC podało niewiele informacji na temat urządzenia. L-SAR4 01 pracuje w paśmie L i może świadczyć usługi dla wielu branż, w tym zapobiegania katastrofom i łagodzenia ich, poszukiwania i eksploracji zasobów, ochrony wód, meteorologii, rolnictwa, ochrony środowiska i leśnictwa – czytamy także na portalu.

Czytaj też: Egzoplaneta, która nie powinna istnieć. Nowe ustalenia naukowców!

Źródło: space24.pl

Grafika tytułowa: SpaceX / Pexels