Chiny przygotowują własny kosmiczny teleskop
Chińska Agencja Kosmiczna (CASC) ogłosiła rozpoczęcie prac nad nowym teleskopem kosmicznym, którego zadaniem będzie badanie m.in. naszej galaktyki, formowania się gwiazd, egzoplanet oraz tajemniczej ciemnej materii. Teleskop ma zostać umieszczony w pobliżu chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, co umożliwi jego łatwiejszą konserwację oraz modernizację. Choć nazwa urządzenia nie została jeszcze oficjalnie ustalona, w przestrzeni medialnej pojawiły się propozycje takie jak Kosmiczny Teleskop Xuntian, Teleskop Chińskiej Stacji Kosmicznej czy Chiński Teleskop Kosmiczny.
Wzrost aktywności Chin w przestrzeni kosmicznej stał się wyraźnie zauważalny, a wspomniany teleskop to tylko jeden z wielu projektów, którymi państwo Środka zajmuje się w ostatnich latach. Również sierpień 2023 roku przyniósł dwa ważne wydarzenia związane z chińskim programem kosmicznym. 9 sierpnia 2023 roku, z kosmodromu Taiyuan, wyniesiono na orbitę synchroniczną ze Słońcem satelitę Huanjing-2-06, który wyposażony jest w nowoczesną technologię SAR. Umożliwia ona prowadzenie obserwacji w trudnych warunkach, takich jak pełne zachmurzenie, zadymienie czy noc.
Chiny od lat intensywnie rozwijają swoje programy kosmiczne, stawiając na innowacyjne rozwiązania technologiczne, które pozwalają im na coraz bardziej zaawansowaną eksplorację przestrzeni kosmicznej. Realizowane projekty, takie jak teleskop kosmiczny, świadczą o dążeniu do dominacji w tej dziedzinie, a także podkreślają znaczenie technologii w badaniach naukowych.
Warto zaznaczyć, że rozwój chińskiego programu kosmicznego jest także częścią szerszej strategii technologicznej tego kraju. Chiny nie tylko zwiększają swoje inwestycje w badania kosmiczne, ale również rozwijają technologie, które mogą mieć zastosowanie na Ziemi, np. w rolnictwie, monitorowaniu środowiska czy zarządzaniu kryzysowym. W przyszłości projekty takie jak nowy teleskop mogą znacząco przyczynić się do globalnych postępów w badaniach kosmicznych.
Czytaj też: Egzoplaneta, która nie powinna istnieć. Nowe ustalenia naukowców!
Źródło: space24.pl
Grafika tytułowa: SpaceX / Pexels