Indyjski łazik odkrył coś ciekawego na południowym biegunie Księżyca

Indyjski łazik Pragyan, w ramach misji Chandrayaan-3, przeprowadził przełomowe pomiary składu chemicznego regolitu w rejonie południowego bieguna Księżyca. Analizy, które przeprowadzono za pomocą zaawansowanych instrumentów, ujawniły obecność siarki, a także szeregu innych pierwiastków, w tym glinu, żelaza, wapnia, chromu, tytanu, manganu, krzemu i tlenu. Misja ta ma na celu badanie właściwości fizycznych powierzchni Księżyca oraz atmosfery blisko jego powierzchni.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) wskazała, że takie dokładne pomiary nie byłyby możliwe przy użyciu instrumentów zamontowanych na satelitach orbiterów krążących wokół Księżyca. Wśród zamontowanych na pokładzie łazika narzędzi znajdują się spektrometr oraz magnetometr, a także kamera, która umożliwia naukowcom uzyskiwanie zdjęć powierzchni naszego naturalnego satelity.

Z pierwszych wyników analiz wynika, że oprócz siarki na powierzchni Księżyca wykryto także inne cenne pierwiastki, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia jego budowy i historii. Misja może również rozszerzyć swoje badania o poszukiwanie lodu w regionie bieguna południowego, który, jak wykazały wcześniejsze badania, może być obecny w tej części Księżyca.

Przypomnijmy, że misja Chandrayaan-3 zakończyła się sukcesem 23 sierpnia 2024 roku, kiedy to indyjskiego lądownika Vikram pomyślnie osiadł na Księżycu, a na pokładzie znajdował się właśnie łazik Pragyan. Misja, której koszt wyniósł jedynie 75 milionów dolarów, jest dowodem na rosnącą potęgę Indii w dziedzinie badań kosmicznych, mimo stosunkowo skromnego budżetu w porównaniu do innych krajów.

Czytaj też: Egzoplaneta, która nie powinna istnieć. Nowe ustalenia naukowców!

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Grafika tytułowa: Arianna Giavardi / Unsplash