Starożytni egipscy zostali otruci miedzią?

Budowa słynnego kompleksu piramid w Gizie, wiązała się z kosztami. Robotnicy pracujący na nekropolii mogli być narażeni na działanie znacznych ilości miedzi, co może być najwcześniejszym przykładem skażenia metalem.

Odkrycie miedzi w próbkach starożytnej gleby może mieć wpływ na chronologię pierwszego zasiedlenia tego obszaru, a także na warunki życia zwykłych Egipcjan tamtych czasów. Obecność toksycznej miedzi wskazuje również na kwitnący przemysł narzędziowy. Co więcej, nowe badania ujawniają, że zanieczyszczenie przemysłowe ma głębszą historię, niż się zwykle uważa.

Jak wyjaśnia portal w 2019 roku zespół geochemików z francuskiego Aix-Marseille Université wywiercił otwory w ziemi w porcie Cheopsa, 4500-letnim porcie – najstarszym w znanej historii – w pobliżu miejsca, w którym stały piramidy faraonów Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Port znajdował się wzdłuż dopływu Nilu, który już nie istnieje. Następnie zbadali próbki, stosując technikę znaną jako spektrometria bezplazmowa, aby zmierzyć poziom miedzi i innych metali, takich jak aluminium, żelazo i tytan.

Nowe badanie

Korzystając z datowania radiowęglowego, ten sam zespół poinformował w nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Geology, że skażenie miedzią rozpoczęło się około 3265 r. p.n.e., co oznacza, że obszar ten został zajęty przez ludzi 200 lat wcześniej, niż wcześniej sądzono.

Skażenie osiągnęło szczyt 750 lat później, zanim ostatecznie zanikło około 1000 r. p.n.e. Poziomy miedzi były 5 do 6 razy wyższe niż naturalne tło – powiedział Eos Alain Véron, członek wydziału francuskiego Uniwersytetu Aix-Marseille, który pracował nad badaniem.

Według badaczy obecność miedzi jest prawdopodobnie oznaką rozkwitającego przemysłu narzędziowego. Odkrycie arsenu, półmetalicznego pierwiastka historycznie używanego przez metalowców do wzmacniania innych metali, w próbkach sugeruje, że robotnicy mogli budować narzędzia, takie jak ostrza, dłuta i wiertła. Narzędzia te byłyby niezbędne do budowy kompleksu piramid.

Zdaniem Vérona ponieważ poziom miedzi był tak wysoki, prawdopodobnie oznaczało to, że działalność przemysłowa w tym obszarze była znacząca. Okres skażenia przecina się z czasem około 2200 r. p.n.e., kiedy rzeka Nil osiągnęła historycznie niski poziom, wstrząsając gospodarką i strukturą społeczną Egiptu. Mimo to prace nad Gizą i innymi projektami trwały.

Źródło: gizmodo.com

Czytaj też: W pełni zachowaną świątynię z III wieku p.n.e. odkryto w Bułgarii

Grafika tytułowa: Youssef Ragab / Unsplash