W pełni zachowaną świątynię z III wieku p.n.e. odkryto w Bułgarii
Całkowicie zachowaną tracką świątynię, pochodzącą prawdopodobnie z III wieku p.n.e., odkryli archeolodzy na obrzeżach bułgarskiego miasta Płowdiw.
Jak podaje portal Sofia Globe technika budowlana jest charakterystyczna dla Traków, zamieszkujących tereny dzisiejszej Bułgarii – suche mury i zaprawa z gliny i piasku w precyzyjnie określonych proporcjach, wystarczających, aby tynk uzyskał wytrzymałość zbliżoną do betonu.
Jak podały władze Płowdiwu w komunikacie, stanowisko zostało odwiedzone 22 sierpnia przez burmistrza Płowdiwu Kostadina Dimitrowa i innych urzędników miejskich, którzy zostali poinformowani o szczegółach odkrycia przez dyrektora Regionalnego Muzeum Archeologicznego w Płowdiwie, docenta Kostadina Kisjowa.
Będzie park archeologiczny?
Władze miasta chcą przekształcić to miejsce w park archeologiczny. Kisyov powiedział, że jest to pierwsza tracka świątynia odkryta w rejonie Płowdiwu i że można ją w całości odrestaurować, ponieważ wszystkie autentyczne elementy budynku zostały zachowane na swoim miejscu.
Najpierw odkryto wschodnie, a potem zachodnie pomieszczenia trackiej świątyni, gdzie badania są kontynuowane. Według archeologa budowla ta jest unikatowa w swoim rodzaju, ponieważ świątynie z wcześniejszej epoki budowano z zastosowaniem technologii helleńskiej.
W małym pomieszczeniu świątyni znaleziono kości siedmiu gatunków zwierząt domowych, a także pozostałości glinianych naczyń, co oznacza, że służyło ono do celów obrzędowych.
Źródło: sofiaglobe.com
Czytaj też: Pasujące ślady dinozaurów po obu stronach Atlantyku!
Grafika tytułowa: Trnava University / Unsplash