Starliner zabierze „dodatkowy” ładunek w kosmos

Pamiątki po astronautach, w tym także prace uczniów, mają zostaną wyniesione podczas pierwszego załogowego lotu statku kosmicznego Starliner.

Sunita „Suni” Williams, która wraz z innym astronautą NASA Barrym „Butchem” Wilmorem ma odbyć lot w ramach pierwszego testu lotu załogi kapsuły CST-100 Starliner Boeinga, ma wynieść przedmioty związane z „Calypso” po wejściu na orbitę.

„To mały hołd dla innych odkrywców i statków, na których podróżowali. Myślę, że nazwiemy go „Calypso”” – powiedziała Williams już w 2019 r., kiedy ogłosiła nazwę statku tuż po jego powrocie na Ziemię po swojej pierwszej misji bez załogi .

Williams, kapitan Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, która sama wyznawał miłość do oceanów, wybrał statek badawczy Jacques’a Cousteau na imię dla niej i Starlinera. Calypso jest także córką Atlasa z mitologii greckiej, a statek kosmiczny Boeinga leci w kosmos na rakietach Atlas V United Launch Alliance (ULA).

Boeing ogłosił zamiary Williamsa po zakończeniu pakowania Calypso na start, który obecnie planowany jest na 22 kwietnia. Do pojazdu pozostało jeszcze tylko kilka przedmiotów przechowywanych później i sami astronauci.

CFT Starliner będzie przewoził 759 funtów (344 kilogramy) ładunku, w tym 452 funtów (205 kilogramów) od Boeinga i 307 funtów (139 kilogramów) od NASA. Boeing będzie miał 25 toreb, a NASA 11 toreb przechowywanych w kabinie, w której będą siedzieć właśnie  Wilmore i Williams.

Przykłady ładunku Boeinga obejmują artykuły i narzędzia do pojazdów, artykuły higieny osobistej dla astronautów oraz sprzęt do podtrzymywania życia w sytuacjach awaryjnych. Ładunek NASA obejmuje żywność, odzież, sprzęt do ćwiczeń, artykuły medyczne, sprzęt fotograficzny i multimedialny oraz przedmioty osobiste preferencji załogi – podał Boeing.  

Wystrzelenie z osobistymi pamiątkami astronautów będzie przedmiotami wybranymi przez Boeinga i NASA. Boeing wraz z fundacją Space Foundation udostępnia pendrive zawierający ponad 3400 „arcydzieł o tematyce kosmicznej” nadesłanych przez studentów z 66 krajów, w tym 35 stanów USA.

Zgodnie z dawną tradycją Calypso będzie również nosić małe amerykańskie flagi, naszywki z misją CFT i pamiątkowe medaliony, a także srebrne przypinki NASA ze Snoopym, które zostaną rozdane jako pamiątki lub nagrody pracownikom NASA i Boeinga, którzy pracowali nad tym, aby misja zakończyła się sukcesem. Jeśli lot będzie bezpieczny, tygodniowa misja CFT umożliwi Starlinerowi wejście do regularnej służby latającej na stację kosmiczną i z powrotem.

We wrześniu 2014 r. NASA przyznała Boeingowi i SpaceX wielomiliardowe kontrakty w ramach programu Commercial Crew. Firma Elona Muska uruchomiła już dla agencji osiem operacyjnych lotów astronautów na ISS, a także jedną misję testową z załogą. Starliner jak na razie nie przewiózł jeszcze ludzi.

Źródło: space.com

Czytaj też: Ostatni lot rakiety Delta IV Heavy

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash