Ostatni lot rakiety Delta IV Heavy

Rakieta Delta IV Heavy firmy United Launch Alliance wystartuje w czwartek, 28 marca i wykona tajną misję dla Narodowego Biura Rozpoznania (NRO). 

Delta IV Heavy, to najcięższy wariant rodziny Delta IV ze stopniem Common Booster Core (CBC) i dwoma stopniami CBC zamontowanymi jako dopalacze. Jest ostatnim wariantem rodziny Delta IV, który może kontynuować loty. Jeśli planowany lot będzie przebiegał bez przeszkód to zakłada się, że zabierze on swój ładunek na orbitę geostacjonarną. 

Delta IV Heavy jest zdolny wynieść na orbitę geostacjonarną ładunek o masie do 13 810 kilogramów. Będzie to pierwszy i jedyny lot w 2024 r. dla NRO, ale szesnasty w sumie i drugi lot w tym roku dla United Launch Alliance. 

Rodzina rakiet Delta rozpoczęła swoją służbę w maju 1960 r. wraz z pierwszym wystrzeleniem rakiety znanej wówczas jako Thor-Delta, opartej na pocisku balistycznym średniego zasięgu Thor. 

United Launch Alliance opracowała już nowy system nośny o nazwie Vulcan Centaur, który z sukcesem wyniósł 8 stycznia w przestrzeń kosmiczną między innymi lądownik księżycowy Peregrine. Chociaż Vulcan jest nową rakietą, ULA podkreśliło, że wiele jej elementów zostało przeniesionych na rakietach Atlas i Delta.

Źródło: nasaspacefligh.com

Czytaj też: SpaceX wystrzelił z Florydy kolejne satelity Starlink

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash