Program Artemis. NASA wybiera pierwsze instrumenty księżycowe!
NASA wybrała pierwsze instrumenty naukowe przeznaczone dla astronautów do rozmieszczenia na powierzchni Księżyca podczas misji Artemis III.
Jak tłumaczy NASA po zainstalowaniu w pobliżu bieguna południowego Księżyca trzy instrumenty będą gromadzić cenne dane naukowe na temat środowiska księżycowego, jego wnętrza oraz sposobów utrzymania długotrwałej obecności człowieka na Księżycu, co pomoże przygotować NASA do wysłania astronautów na Marsa.
Artemis wyznacza nową, odważną erę eksploracji, w której obecność człowieka wzmacnia odkrycia naukowe. Dzięki tym innowacyjnym instrumentom umieszczonym na powierzchni Księżyca wyruszamy w transformacyjną podróż, która pobudzi możliwość współpracy człowieka z maszyną – co stanowi zupełnie nowy sposób uprawiania nauki. Te trzy rozmieszczone instrumenty zostały wybrane do rozpoczęcia badań naukowych, które pozwolą odpowiedzieć na kluczowe cele naukowe dotyczące Księżyca i Marsa – powiedziała zastępca administratora NASA Pam Melroy, cytowana w komunikacie.
Instrumenty będą służyć trzem celom naukowym programu Artemis: zrozumieniu procesów planetarnych, zrozumieniu charakteru i pochodzenia księżycowych polarnych substancji lotnych oraz badaniu i łagodzeniu zagrożeń eksploracyjnych. Zostały one specjalnie wybrane ze względu na ich wyjątkowe wymagania instalacyjne, gdyż muszą one być rozmieszczane przez ludzi podczas spacerów po księżycu. Wszystkie trzy ładunki zostały wybrane do dalszego rozwoju i mają polecieć podczas misji Artemis III , którego wystrzelenie ma nastąpić w 2026 r. Ostateczne decyzje dotyczące misji zostaną jednak podjęte w późniejszym terminie. Członkowie tych zespołów zajmujących się ładunkiem staną się członkami zespołu naukowego NASA Artemis III.
Artemis III to pierwsza misja mająca na celu powrót astronautów na powierzchnię Księżyca od ponad 50 lat i będzie badać południowy obszar polarny Księżyca. Kilka proponowanych regionów lądowania misji znajduje się w jednych z najstarszych części Księżyca. Razem z trwale zacienionymi obszarami dają możliwość poznania historii Księżyca poprzez niezbadane wcześniej materiały księżycowe.
Źródło: NASA
Czytaj też: Starliner zabierze „dodatkowy” ładunek w kosmos
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash