Satelity Starlink gotowe do połączenia ze smartfonami?
SpaceX umieści partię sześciu Starlinków na orbicie i przetestuje komunikację bezpośrednio ze standardowymi smartfonami.
SpaceX wraz z planowanym startem 21 satelitów Starlink chce umieścić na orbicie sześć urządzeń z wbudowaną technologią umożliwiającą komunikację bezpośrednio ze standardowymi smartfonami. W pierwszej fazie testów inżynierowie skupią się na wiadomościach tekstowych. SpaceX otrzymał odpowiednie zgody Federalnej Komisji Komunikacji (FCC). Testy będą prowadzone w 25 lokalizacjach w Stanach Zjednoczonych.
Przez najbliższe 180 dni testy te będą obejmować 2 000 urządzeń testowych korzystających ze spektrum T-Mobile do komunikacji ze satelitami. Początkowo skupiając się na wiadomościach tekstowych, SpaceX wskazuje, że system w najbliższych latach zostanie rozwinięty, obejmując usługi głosowe i przesył danych do roku 2025 – czytamy na portalu.
Jak podaje portal w ciągu najbliższych miesięcy, w ramach harmonogramu startów, SpaceX planuje wystrzelić około 840 zaawansowanych satelitów, co umożliwi pełną usługę komercyjną pod koniec 2024 roku.
Mimo zatwierdzenia testów w USA, SpaceX musi jeszcze uzyskać pełne regulatoryjne zezwolenie na komercjalizację tej usługi ze względu na potencjalne problemy z zakłóceniami zgłoszone przez inne firmy konkurencyjne – czytamy także.
Technologia Direct to Cell o której wspomina SpaceX ma umożliwić satelitom działanie podobne do wież komórkowych o dużej wysokości, umożliwiając im bezpośrednie połączenie ze smartfonami bez potrzeby specjalistycznych infrastruktur naziemnych ani sprzętu.
Projekt Starlink, skupiający się na stworzeniu sieci satelitów niskoorbitalnych, ma na celu zapewnienie dostępu do internetu na terenach, które tradycyjnie były pozbawione takiej możliwości. Czy to w odległych obszarach wiejskich, czy na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi, Starlink obiecuje przynieść szybkie połączenia Internetowe nawet tam, gdzie tradycyjna infrastruktura jest niewykonalna lub zbyt kosztowna. To ogromny postęp w zakresie bezproblemowego dostępu do sieci w ujęciu globalnym.
Źródło: ts2.space
Czytaj też: Kolonizacja kosmosu – wyzwania stojące przed ludzkością
Grafika tytułowa: Mariia Shalabaieva / Unsplash