SpaceX wyniesie satelity WorldView Legion

SpaceX planuje, że jego rakieta Falcon 9 wystartuje w środę tj. 17 kwietnia z bazy Sił Kosmicznych Vandenberg, zabierając dwa satelity o łącznej masie 1500 kilogramów na orbitę synchroniczną ze Słońcem.

To pierwsze dwa z sześciu planowanych satelitów WorldView Legion, które udoskonalą konstelację Maxar Intelligence, zapewniając wyższą rozdzielczość i dokładność. Wyniesienie na orbitę wszystkich sześciu satelitów WorldView Legion potroi zdolność Maxar Intelligence do gromadzenia obrazów wielospektralnych klasy 30 cm.

Jak tłumaczy firma Maxar Space Systems, pełna konstelacja Maxara, złożona z 10 satelitów elektrooptycznych, będzie fotografować najszybciej zmieniające się obszary na Ziemi nawet co 20–30 minut, od wschodu do zachodu słońca.

WorldView Legion zwiększy jakość i możliwości naszej wiodącej w branży konstelacji, na nowo zdefiniując wydajność konstelacji obserwacji Ziemi i zapewniając klientom niespotykany dotąd dostęp do aktualnych, przydatnych informacji, które pomogą w zapewnieniu powodzenia misji – powiedział Dan Smoot, dyrektor generalny Maxar Intelligence.

Dwa pierwsze satelity WorldView Legion zbudowane zostały przez Maxar Space Systems dla Maxar Intelligence. Satelity zaprojektowano z myślą o żywotności wynoszącej 10 lat.

Satelity na straży bezpieczeństwa

Zakłada się również, że możliwości satelitów będą także wspierać misje bezpieczeństwa narodowego w zakresie monitorowania i nadzoru potencjalnych zagrożeń naziemnych lub weryfikacji egzekwowanych sankcji i traktatów. Satelity zapewniają również różnorodne funkcje monitorowania morskiego, takie jak obserwacja klęsk żywiołowych, zanieczyszczeń i wycieków ropy, aż po wykrywanie nielegalnych połowów, piractwa, przemytu narkotyków czy handlu ludźmi.

Według portalu wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, satelity WorldView Legion mogą wspierać zdolność wykrywania, identyfikowania i szybkiego reagowania na podejrzane działania. Maxar współpracował również z firmą Raytheonem nad opracowaniem odpowiednich urządzeń dla satelitów, które wymagają mniej energii.

Źródło: Maxar Space/Nasaspaceflight.com

Czytaj też: NASA chce taniej i szybciej sprowadzić próbki z Marsa

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash