NASA chce taniej i szybciej sprowadzić próbki z Marsa

Szef NASA Bill Nelson przedstawił dalszą drogę agencji w ramach programu Mars Sample Return, w tym poszukiwanie innowacyjnych projektów umożliwiających zwrot cennych próbek z Marsa na Ziemię.

Łazik NASA Perseverance zbiera próbki do późniejszego pobrania i powrotu na Ziemię od czasu lądowania na Marsie w 2021 roku. Wiadomo, że takie próbki nie tylko pomogą nam zrozumieć powstawanie i ewolucję naszego Układu Słonecznego, ale mogą zostać wykorzystane do przygotowania przyszłych ludzkich odkrywców.

W ramach tych wysiłków projekt Mars Sample Return stał się od dwudziestu lat długoterminowym celem międzynarodowych eksploracji planet. Niezależna komisja dokonała audytu tego programu i NASA zdecydowała o zmianie podejścia do całego projektu.  

Konkluzja jest taka, że budżet wynoszący 11 miliardów dolarów jest zbyt kosztowny, a data powrotu na rok 2040 jest zbyt odległa. Bezpieczne lądowanie i pobranie próbek, wystrzelenie rakiety z próbkami z innej planety – czego nigdy wcześniej nie robiono – oraz bezpieczny transport próbek na odległość ponad 53 milionów mil z powrotem na Ziemię to nie lada zadanie. Musimy spojrzeć nieszablonowo, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie zarówno niedrogie, jak i zapewnia zwrot próbek w rozsądnych ramach czasowych – powiedział Nelson, cytowany w komunikacie.

NASA prosi o pomoc ws. projekt Mars Sample Return

Agencja chce się zwrócić od ośrodków badawczych i laboratoriów NASA oraz firm działających w branży kosmicznej z prośbą o współpracę w celu opracowania poprawionego planu wykorzystującego innowacje i sprawdzoną technologię. NASA chciałaby, aby próbki zostały dostarczona na Ziemię w latach 30. XXI wieku, a nie dekadę później jak planowano wcześniej.

NASA wystosuje 16 kwietnia zaproszenie do składania ofert, szukając pomysłów na alternatywne podejścia do ogólnej architektury MSR lub jej konkretnych elementów, takich jak lądownik do pobierania próbek lub rakieta Mars Ascent Vehicle (MAV), która umieściłaby i zabrała próbki na orbitę. Propozycje mają zostać przesłane do NASA 17 maja, a wkrótce potem agencja wystawił kontrakty na 90-dniowe badania.

Spodziewam się, że wszyscy wskoczą na wyższy bieg i że do jesieni będziemy mieli odpowiedzi na te pytania – powiedział Nelson.

Źródło: NASA/spacenews.com

Czytaj też: Kolejny kraj z Europy wchodzi do programu Artemis

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash