SpaceX nie zwalnia tempa. W tym tygodniu planowane są trzy starty

SpaceX, Elona Muska kontynuuje szybkie tempo, a na nadchodzący tydzień zaplanowano już kolejne trzy loty. W pierwszym kwartale firma wysyłała w kosmos rakiety aż 31 razy.

W środę, 17 kwietnia, planowane są dwa starty, zarówno ze wschodniego, jak i zachodniego wybrzeża. Z bazy Sił Kosmicznych Vandenberg wystartuje Falcon 9  zabierając dwa satelity o łącznej masie 1500 kilogramów na orbitę synchroniczną ze Słońcem.  Będą to pierwsze dwa z sześciu planowanych satelitów WorldView Legion, które udoskonalą konstelację Maxar Intelligence.

W tym samym dniu planowany jest kolejny start Starlinków, które ma nastąpić z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Będzie to jak na razie 40. misją Falcon 9 w tym roku. Warto jednocześnie spojrzeć na dynamikę. SpaceX, aby osiągnąć ten poziom startów potrzebował aż sześciu miesięcy w 2023 roku, a w 2022 roku ten poziom zanotowano dopiero na początku września.

SpaceX zanotował udany tydzień

Warto dodać, że SpaceX w zeszłym tygodniu świętowała pierwszy 20. start i lądowanie rakiety wspomagającej za pomocą B1062 podczas misji Starlink 6-49 – wzmacniacza, który wysłał w przestrzeń kosmiczną ośmiu astronautów.

Firma przeprowadziła także trzy starty orbitalne z Vandenberg w zaledwie 11 dni, co obejmowało najszybszy w historii czas realizacji Space Launch Complex (SLC) 4E, wynoszący cztery i pół dnia pomiędzy misjami USSF-62 i Starlink Group 8-1 – czytamy na portalu.

Portal zwraca uwagę, że  SpaceX dokonuje obecnie znaczne postępy w realizacji wciąż ambitnego celu, jakim jest wykonanie 148 lotów w tym roku, a także jest bliski osiągnięcia 300 pomyślnych odzyskań systemów nośnych, co może osiągnąć przed końcem tego miesiąca.

Stany Zjednoczone i Chiny odpowiadają obecnie za 82 procent premier w tym roku. Chiny są drugim krajem pod względem liczby startów łącznie z 15 premierą  z początku tego tygodnia.

Na początku tygodnia w tym roku na całym świecie odbyły się łącznie 72 starty orbitalne, przy czym SpaceX stanowiło około 52 procent wszystkich startów orbitalnych w tym roku – czytamy także.

Źródło: nasaspaceflight.com

Czytaj też: SpaceX wyniesie satelity WorldView Legion

Grafika tytułowa: ANIRUDH / Unsplash