SpaceX wyniesie na orbitę polskie satelity

W ramach misji Transporter 9, rakieta Falcon 9 z firmy SpaceX wyniesie jeszcze w tym tygodniu na orbitę między innymi dwa polskie satelity. Jeden z nich będzie wyposażony w 28 ogniw perowskitowych.

Jeżeli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem to 9 listopada mają zostać wystrzelone w komos dwa polskie satelity: obserwacyjny STORK-7 i Intuition-1. Pierwszy z nich został wyposażony w 28 ogniw perowskitowych firmy Saule Technologies.  Za skonstruowanie, zaprogramowanie, wyniesienie i operację satelity na orbicie odpowiada firma SatRev. 

Olga Malinkiewicz CTO w Saule Technologies ma nadzieję, że misja potwierdzi odporność ogniw perowskitowych na promieniowanie kosmiczne, co wykazały już badania w laboratorium.

To idealne źródło zasilania w kosmosie z wielu powodów. Ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę koszt transportu każdego kilograma na orbitę. Są elastyczne, więc można je upakować w niewielkiej przestrzeni. Z kolei dzięki temu, że są drukowane cyfrowo, mogą przybierać dowolne kształty. To oznacza, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne powierzchnie do wytwarzania prądu – powiedziała Malinkiewicz, cytowana przez portal.

W celu ocenienia pracy nowych ogniw będą one cały czas monitorowane, a wszystkie pomiary prądu, natężenia światła słonecznego i temperatury będą przesyłane sukcesywnie do stacji naziemnych. Jeżeli technologia się sprawdzi to otworzy to drogę innym misjom do bardzo tanich rozwiązań energetycznych w przemyśle kosmicznym.

Satelita Intuition-1

Na orbitę wyniesiony zostanie także stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1. Jego zadaniem będzie m.in. gromadzenie i analiza danych na potrzeby rolnictwa, gospodarki leśnej i ochrony środowiska. Z kolei zaawansowany komputer pokładowy Antelope umożliwi analizy bezpośrednio na orbicie.

To nie tylko krok w przyszłość dla eksploracji kosmicznej, ale także inwestycja w technologie, które w najbliższych latach mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia, przynosząc korzyści dla globalnej społeczności – ocenia dyrektor operacyjny firmy KP Labs Michał Zachara.

Firma z Gliwic od lat dostarcza rozwiązania na potrzeby przedsięwzięć kosmicznych. Dziełem tutejszych inżynierów jest m.in. komputer Leopard, którego moc obliczeniowa jest około 100 razy większa od jednostek wcześniej wykorzystywanych w misjach kosmicznych.

Jego głównym zadaniem będzie użycie sztucznej inteligencji do monitorowania danych telemetrycznych pozyskiwanych z podzespołów satelity. Dzięki możliwości wcześniejszego wykrywania błędów, funkcjonalność ta przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przyszłych misji satelitarnych. Antelope jest dedykowanym rozwiązaniem dla misji skupionych na obserwacji Ziemi oraz komunikacji satelitarnej – wyjaśniają przedstawiciele KP Labs.

Źródło: space24.pl, naukawpolsce.pl

Czytaj też: USA i Indie wspólnie pracują nad nowym satelitą radarowym

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash