Sony pokazało prototyp gogli VR o rozdzielczości 8K

Łącznie podczas wirtualnego Sony Technology Day firma pokazała osiem nowych “technologii rozbudzających emocje”.

Wczorajszy dzień technologii Sony, cykliczne wydarzenie, podczas którego firma prezentuje swoje najnowsze, wybiegające w przyszłość osiągnięcia, przyniósł kilka interesujących nowinek, na czele z zestawem HMD do obsługi systemów rzeczywistości wirtualnej. Mimo niewielkiego rozmiaru VR-owy sprzęt Sony wyróżnia się jakością obrazu – gogle wyświetlają przestrzenny obraz o wysokiej rozdzielczości, która przy patrzeniu jednym okiem wynosi 4K, a dwoma — 8K.

Czytaj też: Pierwszy dron Sony to sprzęt dla zawodowców o zasobnym portfelu

Urządzenie, które ma znaleźć zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i rozrywce, ma odznaczać się wysoką jakością obrazu uzyskaną poprzez połączenie dwóch elementów. Pierwszy to duża liczba pikseli i miniaturyzacja z użyciem precyzyjnego przetwarzania i zaawansowanej technologii gęstego upakowywania, doskonalonej w projektowaniu i produkcji przetworników obrazu CMOS.

Drugim elementem jest mikrowyświetlacz OLED, w którym wykorzystano technologię podzespołów i obwodów rozwijaną dzięki projektowaniu wyświetlaczy. Integracja danych z wielu czujników zmniejsza opóźnienia w całym systemie, a tym samym przyspiesza przetwarzanie. Widz w wirtualnej rzeczywistości ogląda więc obrazy o wysokiej rozdzielczości, które zmieniają się w czasie rzeczywistym zgodnie z ruchami jego głowy.

Podczas wydarzenia zaprezentowano też SkeleTRACK, nowe elektroniczne systemy śledzenia, które można zastosować do analizy danych i tworzenia wizualizacji wydajności piłkarzy i sportowców innych dyscyplin. Dla graczy Sony szykuje trzy technologie na konsolę PlayStation5: dźwięk Tempest 3D audio, efekty dotykowe i adaptacyjne efekty Trigger, zapewniające w czasie rzeczywistym mocne bodźce dotykowe dostosowane do zdarzeń w grze.

Pokazano także czujniki, które dokładnie określają odległość od otaczających je obiektów poprzez przechwytywanie energii świetlnej o niskim poziomie. Warstwowy czujnik odległości SPAD ma znaleźć zastosowanie w lidarach samochodowych. Sony chce również promować rozwiązania z zakresu wirtualnej produkcji – technologii produkcji wideo, w której obraz na żywo jest łączony w czasie rzeczywistym z grafiką komputerową. Wszystkie filmy wideo, poświęcone zaprezentowanych wczoraj technologiom, można obejrzeć na kanale firmy na YouTube.

Fot: Sony Technology