Sonda Psyche uruchamia swoje innowacyjne silniki
Sonda NASA wyleciała poza orbitę Marsa i wykorzystuje obecnie napęd jonowy, aby przyspieszyć w kierunku asteroidy bogatej w metal. Obecnie leci ona z prędkością około 135 000 km/h.
Sonda wystartowała z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie na szczycie statku SpaceX Falcon Heavy 13 października 2023 r. Po opuszczeniu naszej atmosfery Psyche w pełni wykorzystała moc swojej rakiety i wyleciała poza orbitę Marsa.
Przez następny rok statek kosmiczny będzie znajdował się w trybie, który planiści misji nazywają „pełnym rejsem”, kiedy jego elektryczne silniki przejmą kontrolę i popchną orbiter w stronę pasa asteroid. Silniki działają na zasadzie wyrzucania naładowanych atomów, czyli jonów ksenonu, emitując jaskrawą niebieską poświatę, która ciągnie się za statkiem kosmicznym.
Sonda znajduje się obecnie w odległości ponad 300 milionów kilometrów od Ziemi i porusza się względem Ziemi z prędkością 23 mil na sekundę czyli około 37 kilometrów na sekundę (ok. 135 000 km/h). Z biegiem czasu, bez oporu atmosferycznego, który mógłby go spowolnić, Psyche przyspieszy do prędkości do 124 000 mil na godzinę , czyli około 200 000 km/h.
Bajecznie bogata asteroida Psyche
Jeżeli nic niespodziewanego się nie wydarzy w trakcie lotu to sonda dotrze do bogatej w metale asteroidy Psyche w 2029 roku i będzie prowadzić obserwacje z orbity przez około dwa lata. Zebrane dane pomogą naukowcom lepiej zrozumieć powstawanie planet skalistych z metalowymi rdzeniami, w tym Ziemi. Naukowcy mają dowody na to, że asteroida, która w najszerszym miejscu ma około 280 kilometrów, może być częściowym jądrem planetozymali, budulca wczesnej planety.
Według naukowców Psyche zawiera wystarczająco dużo niklu i żelaza, aby zaspokoić zapotrzebowanie Ziemi na miliony lat. Ilość złota też można tez liczyć w miliardach ton. Wartość surowców znajdujących się na planetoidzie może sięgać nawet 10 biliardów dolarów.
Jak podaje NASA, zespół misji wykorzystał pierwsze 100 dni Psyche w kosmosie do przeprowadzenia pełnej kontroli wszystkich systemów statku kosmicznego. Wszystkie systemy inżynieryjne działają zgodnie z oczekiwaniami, a trzy instrumenty naukowe działają bez żadnych problemów. Magnetometr działa tak dobrze, że był w stanie wykryć erupcję naładowanych cząstek ze Słońca, podobnie jak spektrometr promieni gamma i neutronów. W grudniu ubiegłego roku bliźniacze kamery znajdujące się na instrumencie obrazującym wykonały pierwsze zdjęcia .
Psyche to czternasta misja wybrana w ramach programu Discovery Program NASA , zarządzanego przez należące do tej agencji Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama. Usługą startu zarządzał program usług startowych NASA z siedzibą w Kennedy.
Źródło: NASA
Czytaj też: Lot na Marsa w zaledwie 2 miesiące? NASA bada koncepcje nowej rakiety
Grafika tytułowa: Alexander Antropov / Pixabay