Lot na Marsa w zaledwie 2 miesiące? NASA bada koncepcje nowej rakiety

Innowacyjny system rakietowy mógłby zrewolucjonizować przyszłe misje kosmiczne na Marsa. Nowy napęd pod okiem NASA opracowuje firma Howe Industries.

Cel wylądowania ludzi na Marsie wiązał się z niezliczonymi wyzwaniami, w tym koniecznością szybkiego transportu dużych ładunków na odległą planetę i z powrotem. Jednocześnie biorąc pod uwagę zależność od położenia Ziemi i Marsa, taka podróż w obie strony przy użyciu obecnej technologii należy raczej do tych „długoterminowych”. Sytuację może zmienić posiadanie innego rodzaju napędu rakietowego.

Pulsacyjna rakieta plazmowa (PPR), opracowywana przez firmę Howe Industries, to układ napędowy zaprojektowany tak, aby był znacznie wydajniejszy niż obecne metody napędu w przestrzeni kosmicznej , umożliwiając odbycie podróży między Ziemią a Czerwoną Planetą w zaledwie dwa miesiące. W szczególności rakieta będzie miała wysoki impuls właściwy, czyli Isp, miarę efektywności wytwarzania ciągu przez silnik – czytamy na portalu.

Według komunikatu NASA, technologia ta mogłaby zatem umożliwić astronautom i ładunkom podróżowanie na Marsa i z Marsa wydajniej i szybciej niż istniejące obecnie statki kosmiczne.

Oprócz umożliwienia misji na dalsze odległości, PPR mógłby obsługiwać znacznie cięższe statki kosmiczne, co oznacza, że można by zainstalować dodatkowe osłony w celu zmniejszenia narażenia załogi na szkodliwe cząstki o wysokiej energii , zwane galaktycznymi promieniami kosmicznymi, powstające podczas długotrwałych lotów kosmicznych.

Wyjątkowe osiągi PPR, łączące duże Isp i duży ciąg, mogą zrewolucjonizować eksplorację kosmosu Wysoka wydajność systemu pozwala na realizację misji załogowych na Marsa w ciągu zaledwie dwóch miesięcy – podała NASA w komunikacie.

Koncepcja PPR wchodzi obecnie w fazę II badań NASA Innovative Advanced Concept (NIAC) , po ukończeniu fazy I, która skupiała się na neutronice układu napędowego, projektowaniu statku kosmicznego, systemu zasilania i niezbędnych podsystemów, analizie możliwości dyszy magnetycznej oraz określenie trajektorii i korzyści, zgodnie z oświadczeniem. 

Podczas fazy II programiści będą opierać się na ocenach z fazy I, aby zoptymalizować konstrukcję silnika, przeprowadzić eksperymenty weryfikujące koncepcję i zaprojektować koncepcję statku kosmicznego, aby lepiej chronić loty załogowe na Marsa.

Zakłada się, że PPR może pewnego dnia znacznie szybciej przybliżyć NASA do założenia stałej bazy na Marsie.

Źródło: space.com

Czytaj też: Dominikana z kosmicznymi ambicjami

Grafika tytułowa: AK / Unsplash