Sonda Parker Solar Probe i Wenus. Kolejna zagadka rozwiązana?

Sonda Parker Solar Probe przelatując nad Wenus uchwyciła jedną z zagadek tej planety. Pewne zjawisko nie jest jednak związane z błyskawicami, które znamy z Ziemi?

Sonda Parker Solar Probe została wystrzelona przez NASA w 2018 roku. Jej celem było Słońce. Jednak naukowcy postanowili dodać jej dodatkowe zadanie, którym był m.in. przelot nad Wenus. Do tego zdarzenia doszło w 2021 roku. Cenne dane jakie wtedy sonda przechwyciła stały się podstawą do szczegółowych badań naukowców z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, Uniwersytetu Zachodniej Wirginii, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, a także Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley,

Średnie temperatury na powierzchni Wenus wynoszą 455 stopni C. Ciśnienie atmosferyczne na powierzchni planety jest w przybliżeniu równoważne z ciśnieniem na głębokości oceanu 1500 metrów. Na domiar złego chemikalia w atmosferze, w tym kwas siarkowy, szybko spowodują korozję wszelkich części elektronicznych.

Błyskawice na planecie Wenus zaobserwowała sonda Pioneer Venus, która znalazła się na jej orbicie już w 1978 roku. Teraz kolejna sonda dostarczyła dane, które podważają teorię, że są to wyładowania atmosferyczne podobne do tych na Ziemi.

Debata na temat błyskawic na Wenus toczy się od prawie 40 lat. Mamy nadzieję, że dzięki naszym nowo dostępnym danym możemy pomóc w pogodzeniu tej debaty – mówi fizyk magnetosferyczny i główna autorka badan Harriet George z Uniwersytetu Colorado Boulder.

Okazuje się bowiem, że dane zebrane przez Parker Solar Probe wskazują, że fale odkryte na Wenus nie mają za wiele wspólnego z błyskawicami.

Wynika to z faktu, że sygnały były skierowane w dół powierzchni, a nie na zewnątrz, jak to jest w przypadku burz z piorunami na Ziemi. Dlatego naukowcy sądzą, że ich przyczyną nie są błyskawice, a coś innego – czytamy także.

Zdaniem naukowców na Wenus są wyładowania elektrostatyczne, ale jest ich mniej w porównaniu do Ziemi.

NASA planuje dokładniej przyjrzeć się planecie i planuje dwa przedsięwzięcia: DAVINCI oraz VERITAS. Zaakceptowano je w ramach programu Discovery zainicjowanego w 1992 r. Z pewnością będą to już misje o dużej wartości naukowej niż do tej pory.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Hotel na Księżycu? NASA już planuje jego budowę

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash