Energia jądrowa i satelity? Kontrakty rozdane!
Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych USA przyznało Lockheed Martin, Westinghouse Government Services i Intuitive Machines kontrakty na rozwój technologii w zakresie urządzeń kosmicznych, które będą zasilane energią jądrową.
Firmą, która otrzyma najwyższe honorarium w kwiecie 33,7 mln dolarów jest Lockheed Martin. Jego zadaniem będzie opracowanie projektu technicznego systemów i podsystemów oraz pełnym opracowaniem ogólnego rozwoju programu, rozplanowaniem programu testowego i krytycznym przeglądem projektu.
Natomiast firma Westinghouse ma otrzymać 16,9 mln dolarów na przeprowadzenie analizy, badań handlowych, ale przede wszystkim zajmie się strategią redukcji ryzyka w celu zbadania, w jaki sposób można wdrożyć system rozszczepienia jądrowego o dużej mocy.
Na zaprojektowanie koncepcji technologii, która będzie wykorzystywać kompaktowy system zasilania radioizotopowego, napęd elektryczny lub hybrydowy firma Intuitive Machines otrzyma w ramach kontraktu 9,4 mln dolarów.
Będą one prowadzić prace nad projektem o nazwie Joint Emergent Technology Supplying On-orbit Nuclear Power (JETSON), który został uruchomiony pod koniec 2022 r. Głównym celem JETSON jest rozwój systemów rozszczepienia jądrowego w celu produkcji małych reaktorów zasilających dla pojazdów kosmicznych – czytamy na portalu.
Wszystkie trzy kontrakty obowiązują do grudnia 2025 roku. Nie są te jednak jedyne projekty związane z wykorzystaniem energii jądrowej w kosmosie.
Na zlecenie Pentagonu Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności, czyli DARPA, zajmuje się projektem DRACO (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations). Zakłada on stworzenie oraz przeprowadzenie misji demonstracyjnej jądrowego napędu termicznego (NTP).
Projekt JETSON ma także na celu pracę nad reaktorami rozszczepieniowymi, natomiast nie dla systemów napędowych. Chodzi bardziej o naśladowanie naziemnych reaktorów jądrowych, które rozszczepiają atomy w celu generowania energii elektrycznej na pokładzie dla systemów operacyjnych statków kosmicznych, więc wygląda na to, ze Air Force Research Laboratory poszukuje niezawodnego i stałego źródła energii elektrycznej, głównie dla ładunków wojskowych – czytamy na portalu.
Źródło: space24.pl
Czytaj też:
Grafika tytułowa: Scott Graham / Unsplash