Snapdragon 8 Gen 1 już jest. Dzięki niemu zdjęcia z telefonu będą jeszcze lepsze

Flagowy procesor dla urządzeń z Androidem został zaprezentowany podczas konferencji na Hawajach.

Nowy chipset Qualcomma, który w najbliższych tygodniach ma znaleźć się m.in w premierowych smartfonach Motoroli (Edge X30|) i Xiaomi 12, został zaprezentowany dziś przez szykującą się na nowy rozdział firmę. Co przynosi Snapdragon 8 Gen 1, który w przyszłym roku zasili wiele flagowców z systemem Android? 

Czytaj też: Xiaomi 12 nadchodzi. Przed premierą zobaczyliśmy aparat modelu

W oczy rzucają się przede wszystkim dwa aspekty – większa wydajność i położenie nacisku na wsparcie aparatu fotograficznego smartfonów. Na ośmiordzeniowy procesor składają się Cortex X-2 (taktowanie do 3 GHz), trzy rdzenie Cortex-A710 (2,5 GHz) i cztery Cortexy-A510 (1,8 GHz), a jego wydajność ma wg zapewnień producenta wzrosnąć o 20%, co zresztą potwierdzają testy benchmarku ATuTu. Dzięki autorskiemu modemowi X65 5G prędkość pobierania może osiągnąć nawet 10Gb/s, co jednak jest wynikiem imponującym głównie w teorii – najszybsze sieci 5G umożliwiają bowiem dziś pobieranie danych w idealnych warunkach z maksymalną prędkością 4Gb/s. 

Spectra 680, pierwszy w historii firmy 18-bitowy procesor obrazu ma przetwarzać aż 4000 razy więcej danych niż jego odpowiednik wykorzystany w chipsetach wcześniejszej generacji, Spectra 580. Wg producenta ma to pozwolić na jednoczesne wykorzystanie trzech aparatów 36 Mpix lub nagrywanie w jakości 3,2 gigapiksela na sekundę. Snapdragon 8 Gen 1 również pierwszy chipset, który umożliwi nagrywanie wideo 8K w formacie HDR+.

Poprawione zostały także rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i gamingu. Silnik AI 7 generacji jest czterokrotnie szybszy od poprzednika, co umożliwia większa pamięć współdzielona i dwa razy szybszy akcelerator głębokiego uczenia. Z kolei układ graficzny Adreno renderuję grafikę 30% szybciej niż poprzednik, przy jednocześnie o 25% większej efektywności energetycznej.

Zdjęcie: Qualcomm