„Smocze Oko” w Norwegii. Fantastyczny cud natury sprzed 20 tysięcy lat!

Fotogeniczne „Smocze Oko” w Norwegii prawdopodobnie powstało około 20 000 lat temu, gdy cała Skandynawia znajdowała się pod wpływem Lądolodu Fennoskandyjskiego.

„Dragon’s Eye” to naturalne zagłębienie w skale znajdującego się wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Norwegii, które wygląda jak gadzi oculus. Głaz znajdujący się na dnie zagłębienia wyróżnia się na tle białego piasku i alg, tworząc źrenicę oka.

Smocze Oko to naturalny element, który najprawdopodobniej uformował się pod dużym lądolodem fennoskandyjskim, prawdopodobnie podczas ostatniej epoki lodowcowej – powiedział Francis Chantel Nixon, adiunkt geografii fizycznej i geologii czwartorzędu na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii.

Lądolód Fennoskandyjski był ogromnym lodowcem, który pokrył Skandynawię, a także części północnej Europy i północno-zachodnią Rosję podczas ostatniego maksimum zlodowacenia, około 20 000 lat temu.

Natura niczym artysta

Zdaniem Francis Chantel Nixon zlodowacenie może prowadzić do wszelkiego rodzaju formacji geologicznych, w tym cech zwanych formami plastycznymi lub p-formami, które powstają w wyniku erozji podłoża skalnego pod pokrywą lodową.

Dziury takie jak Dragon’s Eye to właśnie przykład rodzaj p-formy, która prawdopodobnie powstaje w wyniku szczególnie turbulentnych prądów wody roztopowej, które koncentrują ścieranie i erozję w kolistych wzorach.

Kiedy woda roztopowa w końcu zwalnia lub znika, grube osady osiadają z zawiesiny i zostają uwięzione wewnątrz dziury – powiedział Nixon, dodając, że w ten sposób głaz mógł osiąść na dnie Dragon’s Eye.

Według niego Oko Smoka prawdopodobnie wyłoniło się spod lodu około 16 000 lat temu, gdy w otaczającym regionie nastąpiła deglacjacja. Cofnięcie się pokrywy lodowej Fennoskandynawskiej odsłoniło podłoże skalne i jego dziury, które są zbudowane z gnejsu, rodzaju skały metamorficznej z kolorowymi pasmami mineralnymi, które dodają fantastycznego wyglądu oka.

Oko mierzy około 1,5 metra średnicy i wygląda inaczej w zależności od pory dnia i pływów.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Nowe szkielety z Pompejów ujawniają kolejną katastrofę!

Grafika tytułowa: Susanne Stöckli / Pixabay