Nowe szkielety z Pompejów ujawniają kolejną katastrofę!

Zniszczenie Pompejów spowodowane wybuchem Wezuwiusza prawie 2000 lat temu było absolutnie druzgocącym momentem w historii. Tymczasem nowo odkryte szkielety ujawniają teraz, że był jeszcze jeden czynnik, który pogorszył sytuację.

Wielu mieszkańców starożytnego rzymskiego miasta udusiło się i zostało pogrzebanych w popiele i pumeksie, które spadły w ciągu pierwszych 18 godzin od wybuchu, lub zginęło na miejscu wskutek intensywnego gorąca wywołanego przez piroklastyczne fale, które później przetoczyły się przez miasto.

Trzęsienie ziemi

Jak wyjaśnia portal wykopaliska dwóch nowo odkrytych szkieletów ujawniają teraz, że był jeszcze jeden czynnik, który pogorszył sytuację. Te nieszczęsne osoby zostały zmiażdżone przez walące się ściany zdestabilizowane przez jednoczesne trzęsienia ziemi, które nawiedziły okolicę.

Udowodniliśmy, że sejsmiczność podczas erupcji odegrała znaczącą rolę w zniszczeniu Pompejów i prawdopodobnie wpłynęła na wybory Pompejańczyków, którzy stanęli w obliczu nieuchronnej śmierci – powiedział wulkanolog Domenico Sparice z INGV-Osservatorio Vesuviano we Włoszech.

Choć współczesne Pompeje słyną z bogatego przedstawienia ostatnich chwil życia ich mieszkańców, budynki miasta często znajdują się w opłakanym stanie: dachy są zawalone, ściany zawalone, a filary przewrócone.

Jednym z takich domów jest Casa dei pittori al lavoro. Kontynuując już rozległe wykopaliska na tym terenie w 2023 r., Sparice i jego zespół pracowali nad dwoma najbardziej wysuniętymi na północ pomieszczeniami, w tym nad kuchnią domu.W trakcie prac naukowcy zauważyli, że zawalenie się murów nie do końca odpowiadało temu, czego spodziewali się na podstawie wcześniejszych rekonstrukcji przebiegu erupcji.

Odkryliśmy osobliwe cechy, które były niezgodne ze skutkami zjawisk wulkanicznych opisanych w literaturze wulkanologicznej poświęconej Pompejom. Musiało być inne wyjaśnienie – powiedział wulkanolog Mauro Di Vito z INGV-Osservatorio Vesuviano.

Naukowcy znaleźli szkielety dwóch mężczyzn, obaj w wieku około 50 lat i obaj ze znacznymi, miażdżącymi kości urazami. Jeden miał złamania i pęknięcia żeber, czaszki, miednicy, kończyn i kręgosłupa. Prawdopodobnie umarłby niemal natychmiast. Z kolei drugi miał złamania prawej nogi, obu rąk, czaszki i miednicy, które prawdopodobnie również zakończyły się natychmiast lub prawie natychmiast śmiercią.

Przeżyli pierwszą fazę erupcji Wezuwiusza

Oba szkielety znaleziono nie pochowane w pumeksie wulkanicznym, ale na nim. To z kolei sugeruje, że mężczyźni przetrwali pierwszą fazę erupcji, czyli deszcz popiołu, ale zostały zabici przez spadające kamienie, zanim nadeszły piroklastyczne fale.

Wiemy, że aktywność sejsmiczna jest częstym towarzyszem erupcji wulkanów, a w dekadach poprzedzających wybuch Wezuwiusza w 79 r. n.e. w regionie zgłaszano trzęsienia ziemi. Jednak zniszczenia miasta były tak całkowite, że trudno było ustalić, czy trzęsienie ziemi miało miejsce w tym samym czasie co erupcja.

Nowe spojrzenie na zniszczenie Pompejów pozwala nam zbliżyć się do doświadczeń ludzi, którzy żyli tu 2000 lat temu. Wybory, których dokonali, a także dynamika wydarzeń, które pozostają przedmiotem naszych badań, zadecydowały o życiu i śmierci w ostatnich godzinach istnienia miasta – podsumowuje archeolog Gabriel Zuchtriegel z Parku Archeologicznego w Pompejach.

Wyniki badań opublikowano we Frontiers in Earth Science.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Nastolatek znalazł rzymski pierścień sprzed prawie 2000 lat!

Grafika tytułowa: Julian Stollmeier / Unsplash