Słońce i zagadka. Po 65 latach wciąż jedynie zbliżamy się do jej rozwiązania!

Solar Orbiter, który od ponad trzech lat obserwuje Słońce i dostarcza coraz więcej ciekawych danych. Naukowcy zbliżają się do wyjaśnienia pewnej zagadki.

Powierzchnia naszego Słońca ma temperaturę wynoszącą około 6000 stopni Celsjusza. To jednak tylko przedsionek „prawdziwego” piekła. Okazuje się bowiem, że zewnętrzna część atmosfery Słońca, jest ok. 150 razy gorętsza i ma niecały milion stopni Celsjusza. Jak to możliwe?

Sonda stworzona przez Europejską Agencję Kosmiczną i NASA pomaga właśnie astrofizykom odpowiedzieć na to pytanie zadane już 65 lat wcześniej.

Naukowcy od dawna podejrzewali, że: turbulencje w atmosferze słonecznej mogą skutkować znacznym nagrzaniem plazmy w koronie. Jednak badając to zjawisko, fizycy zajmujący się energią słoneczną napotykają praktyczny problem – nie da się zebrać wszystkich potrzebnych danych za pomocą tylko jednego obserwatorium kosmicznego – czytamy na portalu.

Aktualnie naukowcy wykorzystują dwie metody badania Słońca. Pierwsza to teledetekcja, która zakłada, że obserwatorium kosmiczne znajduje się w pewnej odległości i za pomocą kamer monitoruje gwiazdę i jej atmosferę w różnych długościach fal. Z kolei w przypadku pomiarów „in situ” sonda przelatuje przez obszar, który chce zbadać. Dokonuje w tym czasie pomiarów cząstek oraz pól magnetycznych w tej części przestrzeni.

Solar Orbiter został zaprojektowany do wykonywania zarówno pomiarów teledetekcyjnych, jak i „in situ”, przy zachowaniu bezpiecznej odległości od Słońca. Jak jednak wspomniano, konieczne będzie wykorzystanie innego sprzętu – z pomocą przyjdzie Parker Solar Probe, czyli sonda NASA działająca blisko Słońca od 2018 r. Ten sprzęt skupia się przede wszystkim na pomiarach „in situ” – czytamy także.

Daniele Telloni z National Institute for Astrophysics w Rzymie w 2022 r. odkrył, że oba urządzenia będą znajdowały się w odpowiedniej konfiguracji do przeprowadzenia pierwszych w historii jednoczesnych pomiarów korony słonecznej i właściwości mikrofizycznych plazmy. Nic tylko czekać na odpowiednie wyniki.

Źródło: komputerswiat.pl

Czytaj też: Pierścieniowe zaćmienie Słońca. Już niebawem pojawi się na niebie!

Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash