Serbia będzie wspierać chiński projekt na Księżycu

Serbia podpisała umowę o udziale w Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca (ILRS) pod przewodnictwem Chin. To oznacza, że stała się 11. krajem, który przystąpił do ILRS.

Na początku tygodnia serbskie Ministerstwo Nauki, Rozwoju Technologicznego i Innowacji podpisało protokół ustaleń z Chińską Krajową Administracją Kosmiczną (CNSA) w sprawie współpracy w Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca (ILRS). Wydarzenie to zostało wymienione w dokumencie chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych opublikowanym 9 maja, zawierającym wykaz wyników wizyty państwowej chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w Serbii w dniach 7–8 maja.

Podobnie jak w przypadku innych tego typu wydarzeń, obydwa państwa podpisały także protokół ustaleń w sprawie współpracy w dziedzinie innowacji w zakresie eksploracji i pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej, oprócz protokołu w sprawie ILRS. 

Plany księżycowe Chin

ILRS pod przewodnictwem Chin przewiduje budowę stałej bazy księżycowej w latach trzydziestych XXI wieku. Zostanie on zbudowany przy użyciu superciężkiej wyrzutni. Chiny zamierzają także wysłać astronautów na Księżyc przed 2030 rokiem.

Chińscy urzędnicy twierdzą, że ILRS ma szereg celów naukowych i inżynieryjnych. Należą do nich nauka o Księżycu i Ziemi, astronomia, przeprowadzanie eksperymentów i wykorzystanie zasobów. Inne mają za zadanie napędzać rozwój technologiczny i kłaść podwaliny pod dalszą eksplorację Księżyca w kosmosie – czytamy na portalu.

Portal zwrócił uwagę, że na tym etapie nie jest jasne, w jaki sposób Serbia będzie zaangażowana w ILRS i w jaki sposób wniesie do niego wkład. Chiny już wcześniej wyraziły zamiar utworzenia Organizacji Współpracy ILRS (ILRSCO), która miałaby nadzorować projekt i zarządzać nim. Jej utworzenie i kolejne spotkania prawdopodobnie zaczną określać zaangażowanie Serbii i innych stron w projekt. Rozwój ten jest jednak zauważalny z kilku powodów.

Chociaż porozumienie zostało zawarte z Chinami, myślę, że nie można przeoczyć historycznej bliskości, jaką Serbia łączy z Rosją, oraz powiązań między coraz bardziej autokratycznym prezydentem Serbii i Putinem. Podpisanie ILRS pozwala Serbii ponownie potwierdzić swoje powiązania z Rosją, jednocześnie uzyskując znacznie bardziej wymierne korzyści w zakresie stosunków z Chinami – powiedziała Victoria Samson, dyrektor dyrektor ds. bezpieczeństwa i stabilności przestrzeni kosmicznej w Fundacji Secure World, cytowana przez portal.

Jej zdaniem istotne jest, aby jak najlepiej rozdzielić działania na Księżycu i sprawić, abyśmy mogli zapewnić zrównoważony dostęp do Księżyca i jego okolic w perspektywie długoterminowej.

Serbia staje się 11. krajem, który przystąpił do ILRS, po Nikaragui i Tajlandii w kwietniu. Chiny i Rosja formalnie ogłosiły wspólny projekt ILRS w Sankt Petersburgu w Rosji w czerwcu 2021 r. Wenezuela , Pakistan , Azerbejdżan , Białoruś , Republika Południowej Afryki i Egipt podpisały umowy w 2023 r.

Konstelacja krajów podpisujących umowę ILRS wydaje się ilustrować szerszą koncentrację Chin na Globalnym Południu. Chiny przyciągnęły także wiele organizacji, uniwersytetów i firm, które dołączyły do ​​ILRS. Obejmuje to Stowarzyszenie Adriatic Aerospace Association (A3) w Chorwacji.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że Serbia nie jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), ani członkiem stowarzyszonym ESA, ani nie ma umowy o współpracy z agencją.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Start prywatnego lądownika księżycowego i nietypowa „kapsuła czasu”

Grafika tytułowa: Bruno Scramgnon / PEXELS