Orion dla misji Artemis II przechodzi ostatnie testy

Pojazd Orion, który po raz pierwszy od ponad 50 lat zabierze astronautów na orbitę Księżyca i z powrotem, został niedawno przetestowany w odnowionej komorze wysokościowej używanej w epoce Apollo.

Orion składający się z modułu załogi, drugiego europejskiego modułu serwisowego i adapterów, został podniesiony z komory wysokościowej pod koniec kwietnia w budynku operacyjnym Neila Armstronga w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie w USA. 

Szczegółowe testy

W ciągu ostatnich tygodni pojazd przeszedł testy elektromagnetyczne w odnowionej komorze wysokościowej, która ponad pół wieku temu służyła do testowania systemów środowiskowych i podtrzymywania życia modułów księżycowych i dowodzenia misji Apollo. Testowanie Oriona dla Artemis II to pierwszy przypadek od czasów Apollo, kiedy do komory wszedł statek kosmiczny przeznaczony do eksploracji kosmosu przez człowieka.

Sonda powróci tego lata na tę samą wysokość do komory, aby przeprowadzić testy próżniowe, a później Orion dla Artemis II otrzyma ostatni element: cztery, siedmiometrowe panele słoneczne, których europejski moduł serwisowy użyje do zasilania pojazdu i jego czteroosobowej załogi w kierunku Księżyca i z powrotem – podała ESA w komunikacie.

Orion będzie przechodził cały czas testy, aż do przewidywanego wystrzelenia w 2025 r.

Misja Artemis II

Podobnie jak Artemis I, druga misja Oriona zostanie wystrzelona z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie w USA. Po wejściu na niską orbitę okołoziemską drugi etap – tymczasowy stopień napędu kriogenicznego (ICPS) – zostanie uruchomiony, aby umieścić statek kosmiczny na wysoce eliptycznej orbicie demonstracyjnej wokół Ziemi w celu 24-godzinnej kontroli systemów. W najdalszym miejscu czteroosobowa załoga będzie znajdować się ponad 2220 km nad Ziemią podczas pierwszej fazy misji. Podczas, gdy w pierwszej misji drugi stopień wystrzelił Oriona na orbitę księżycową, w przypadku drugiej misji to europejski moduł serwisowy zapewni statkowi kosmicznemu ostateczne pchnięcie w celu wprowadzenia go na orbitę półksiężycową.

Pełne testy silników

Przed opuszczeniem orbity Ziemi na Księżyc plan misji przewiduje, że Orion przeprowadzi pełną demonstrację silników odrzutowych Europejskiego Modułu Serwisowego w sekwencji demonstracyjnej operacji zbliżeniowych. Demonstracja możliwości statku kosmicznego polegała na oddzieleniu się od tymczasowego stopnia napędu kriogenicznego, obróceniu się w stronę stopnia kriogenicznego, powrocie do niego i ponownym odlocie. W ramach operacji zostanie również wykorzystana i przetestowana kamera dokująca, nowy dodatek do statku kosmicznego od czasu misji Artemis I.  

Załoga poleci Orionem na odległość 8889 km za Księżyc, po czym przeleci obok Księżyca i powróci na Ziemię. Misja potrwa co najmniej osiem dni i zgromadzi cenne dane z testów w locie.

Źródło: ESA

Czytaj też: Serbia będzie wspierać chiński projekt na Księżycu

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash