Satelitarny system wczesnego ostrzegania. „Oko Odyna” na straży!

Na rozwój nowoczesnego, satelitarnego systemu wczesnego ostrzegania przed nadlatującymi pociskami balistycznymi Unia Europejska przekazała 90 mln euro.  

Satelitarny system jest realizowany w ramach projekt Odin’s Eye II przez konsorcjum kilkudziesięciu firm pod przewodnictwem niemieckiej spółki OHB System.

Według dostępnych informacji, pierwsza faza programu Odin’s Eye została rozpoczęta jeszcze w 2021 r., kiedy UE dofinansowało konsorcjum kwotą 7,5 mln EUR na wstępne badanie, które miało potrwać 2 lata. Od tego momentu zakres programu rozszerzył się do 43 podmiotów – czytamy na portalu.

OHB System w grudniu ubiegłego roku podpisało umowy z Komisją Europejską na dofinansowanie 90 mln euro w celu rozpoczęcia fazy projektowania, integracji i weryfikacji w ramach projektu Odin’s Eye II.

Polski akcent w projekcie

Jak już wcześniej podaliśmy w program „Oko Odyna” zaangażowanych jest kilka firmy w tym także polska spółka Sybilla Technologies. W konsorcjum wymieniane są również takie firmy jak: Airbus Defence and Space, ArianeGroup, Leonardo, Thales Alenia Space czy MBDA France SAS.

Sybilla Technologies specjalizuje się w budowie i oprogramowaniu naziemnych stacji obserwacyjnych. Obsługuje 14 teleskopów na pięciu kontynentach. Obserwatoria prowadzą badania w zakresie Space Surveillance and Tracking (SST) i Near-Earth Objects (NEO), obserwacje komercyjne i edukacyjne. Firma projektuje, dostarcza i integruje systemy obserwacyjne na podstawie rozwiązań własnych i osiągnięć firm trzecich.

Według informacji podanych przez Unię Europejską oraz OHB System, Odin’s Eye wpiszę się w cel projektu TWISTER (Timely Warning and Interception with Space-based Theater surveillance) realizowanego w ramach PESCO (Permanent Structured Cooperation) – europejskiej inicjatywy zakładającej stałą współpracę strukturalną w zakrese bezpieczeństwa i obronności – czytamy także.

Z kolei projekt TWISTER ma na celu wzmocnienie Europy w zakresie wykrywania, śledzenia i przeciwdziałania wszelkim zagrożeniom w przestrzeni kosmicznej. 

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Brytyjska Agencja Kosmiczna i miliony funtów na kosmiczne misje badawcze

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash