Brytyjska Agencja Kosmiczna i miliony funtów na kosmiczne misje badawcze

Brytyjska Agencja Kosmiczna (UK Space Agency) przeznaczyła 7,4 miliona funtów na osiem międzynarodowych misji, które będą badać m.in. Księżyc i Mars.

Andrew Griffith, Minister Nauki, Badań Naukowych i Innowacji odpowiedzialny za UKSA, wyjaśnił, że ta inwestycja przesuwa granice odkryć kosmosu i stawia Wielką Brytanię w sercu niektórych z najbardziej ważnych globalnych misji kosmicznych.

Jak podaje portal w ramach całkowitego finansowania wynoszącego 7,4 miliona funtów największa pojedyncza transza wynosząca 2 miliony funtów trafiła do prowadzonej przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną misji International Mars Ice Mapper (I-MIM). Środki zostaną wykorzystane na opracowanie wysokowydajnych detektorów dla obrazowania Marsa.

Środki na badania Księżyca i Wszechświata

Z kolei urządzenia do spektroskopii analitycznej Ramana i projekty CosmoCube otrzymały dofinansowanie po 1,5 miliona funtów każdy. Uniwersytet w Leicester będzie kierował pracami nad instrumentem Raman Analytical na potrzeby japońskiego lądownika iSpace. Urządzenie pomoże małym lądownikom w badaniu powierzchni Księżyca w celu wykorzystania zasobów na miejscu.

Z kolei CosmosCube to projekt prowadzony przez Uniwersytet w Cambridge przy wsparciu NASA. Celem tego projektu jest wykorzystanie precyzyjnego radiometru do pomiaru zniekształceń widmowych kosmicznego mikrofalowego tła Wszechświata. Zespół CosmosCube ma nadzieję wykorzystać zebrane dane do lepszego zrozumienia zachowania wczesnego Wszechświata.

Ponad 1 milion funtów otrzymał projekt kierowany przez Uniwersytet w Sussex, którego celem było przygotowanie instrumentów na potrzeby potencjalnej misji sondy. Misja jest opracowywana wspólnie z NASA i będzie badać powstawanie układów planetarnych oraz ewolucję galaktyk.

Ostatnie cztery misje, które otrzymały fundusze, to projekt Star-X opracowywany przez Uniwersytet w Leicester we współpracy z NASA, projekt HABIT rozwijany przez JAXA przy udziale instrumentów z Uniwersytetu w Aberdeen, oraz indyjskie misje Chandrayaan-2 i Shukrayaan. 

Źródło: Europeanspaceflight.com

Czytaj też: Exploration testuje silnik rakietowy Huracán

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash