Ruszyło obserwatorium astronomiczne na „dachu świata”

Tokyo Atacama Observatory jest zlokalizowane jest w Chile na górze Cerro Chajnantor, na wysokości 5640 m.n.p.m. Jego zadaniem jest badanie m.in. powstawanie planet i ewolucja galaktyk.

Tokyo Atacama Observatory (TAO) należy do Uniwersytetu Tokijskiego. Obserwatorium powstało na położonej na chilijskiej pustyni Atakama górze Cerro Chajnantor, na wysokości 5640 m. Oznacza to, że obecnie jest najwyżej położonym naziemnym obserwatorium astronomicznym świata, zapisane nawet w Wielkiej Księdze Rekordów Guinessa. Jego położenie daje mu bowiem niezrównane możliwości.

Staramy się rozwikłać zagadki wszechświata, takie jak ciemna energia czy budowa pierwotnych gwiazd. Potrzebny jest do tego taki widok nieba, jaki może zapewnić tylko TAO. Oczywiście instrument zawiera najwyższej jakości optykę, czujniki, elektronikę i elementy mechaniczne, ale szczególne możliwości daje mu unikalne położenie na wysokości 5640 m. Na tym pułapie jest już niewiele wilgoci, która mogłaby zaburzać widok w podczerwieni – powiedział prof. Yuzuru Yoshii, przez 26 lat kierujący projektem budowy teleskopu, cytowany przez portal.

Według niego budowa teleskopu na szczycie Cerro Chajnantor była ogromnym wyzwaniem technicznym. Sam projekt był jednak wspierany m.in. przez miejscowe uniwersytety. Ze względu na swoje położenie zarówno ekipę konstruującą instrument jak i samych astronomów może dotknąć choroba wysokościowa. Do samego teleskopu będzie można także podłączać dodatkowe instrumenty konstruowane specjalnie pod kątem danego projektu badawczego.

Zespół z Uniwersytetu Tokijskiego opracował na przykład spektrograf, który pozwala na obserwację dużego obszaru nieba w dwóch różnych pasmach światła, a to ma pozwolić na uzyskanie informacji na temat różnorodnych galaktyk, w tym kryjących się w ich centrach supermasywnych czarnych dziur – czytamy na portalu.

Źródło: space24.pl/naukawpolsce.pl

Czytaj też: „Uciekający” satelita w końcu namierzony po 25 latach

Grafika tytułowa: Patrick Boucher / Unsplash