Rosja szykuje się „na poważnie” do podboju Księżyca

W ramach projektu SIRIUS sześciu rosyjskich ochotników rozpoczęło całoroczną izolację w symulowanej misji kosmicznej.

Ochotnicy SIRIUS-23 weszli na symulowany statek kosmiczny w Moskiewskim Instytucie Problemów Biomedycznych, gdzie mają spędzić 360 dni w zamkniętym środowisku. Co najważniejsze ich misja została zaprojektowana tak, aby odtworzyć warunki podróży w głęboki kosmos. Obejmie także przelot w pobliżu Księżyca, a także wielokrotne lądowania na Srebrnym Globie. Oczywiście nie obejdzie się bez niespodzianek.  

W trakcie symulacji uczestnicy napotkać mają wyzwania techniczne i psychologiczne, w tym awarie sprzętu, opóźnienia w komunikacji i konflikty międzyludzkie. Eksperci przekonują jednak, że załoga – składająca się z czterech kobiet i dwóch mężczyzn – powinna poradzić sobie z nimi bez najmniejszych problemów, bo mowa o zespole składającym się lekarza, astronauty, psychologa, dziennikarza, inżyniera i chirurga – czytamy na portalu.

W oficjalnej informacji prasowej strona rosyjska podała, że dzięki tak różnorodnej wiedzy specjalistycznej, załoga SIRIUS-23 jest dobrze przygotowana, aby stawić czoła wszelkim wyzwaniom, które mogą pojawić się w trakcie ich misji.

Warto zauważyć, że projekt SIRIUS, jest wspólnym przedsięwzięciem Moskiewskiego Instytutu Problemów Biomedycznych i programu badawczego NASA. Z sprawą m.in. wojny na Ukrainie strona amerykańska nie uczestniczy obecnie aktywnie w misji SIRIUS-23.

Agencja NASA pozostaje jednak zaangażowana w inne symulatory realizowane na Ziemi takie jak: CHAPEA i HERA.

Projekt SIRIUS wystartował w 2017 roku i składa się z czterech kolejnych etapów, z których każdy charakteryzuje się wzrostem czasu trwania i złożonością. Począwszy od 17-dniowego SIRIUS-17 w 2017 r., 120-dniowego SIRIUS-19 w 2019 r. i 240-dniowego SIRIUS-21 w 2021 r., a kulminacją projektu jest czwarty i ostatni etap, właśnie SIRIUS-23 – czytamy także.

Z pewnością kolejny eksperyment pod nazwą SIRIUS-23 przyniesie wiele danych, które potem będą skrupulatnie analizowane przez rosyjskich naukowców.  

Źródło: geekweek.pl 

Czytaj też: Jak powstają gromady galaktyk? Naukowcy znaleźli potężną strukturę!

Grafika tytułowa: WikiImages / Pixabay