Jak powstają gromady galaktyk? Naukowcy znaleźli potężną strukturę!

Naukowcy odkryli potężną strukturę w kosmosie, w której znajduje się co najmniej dwadzieścia różnych galaktyk.

Badacze przekonują, że w odległym wszechświecie możemy z daleka obserwować całe gromady galaktyk. Nowe odkrycie zostało przez naukowców z Politechniki Duńskiej nazwane “kosmiczną winoroślą” i opublikowane w artykule na portalu preprintów naukowych arXiv.

Jest to wielkoskalowa struktura o średnicy około 13 milionów lat świetlnych (dla porównania nasza galaktyka ma średnicę około 100 000 lat świetlnych). W jej skład wchodzi co najmniej dwadzieścia różnych masywnych galaktyk – czytamy na portalu.

Zdaniem naukowców jest to masywna i gęsta struktura, ale jeszcze nie jest gromadą galaktyk. Może być natomiast pewnym etapem poprzedzającym powstanie faktycznej gromady. Trwa obecnie zbieranie opisów o takich skupiskach galaktyk we wczesnym wszechświecie, aby stanowiły one danymi wejściowymi do modeli odtwarzających modele powstawania i ewolucji galaktyk i gromad galaktyk na wczesnym etapie rozwoju wszechświata.

Dzięki obserwowanym za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba fragmencie nieba zwanym Extended Groth Strip (EGS) odkryto zaskakująco masywne zagęszczenie galaktyk. Następnie uzupełniono o obserwacje tego samego fragmentu nieba wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Ta fascynująca struktura, którą można uznać za protogromadę galaktyk ma według pomiarów długość 13,04 miliona lat świetlnych oraz szerokość ok. 650 000 lat świetlnych. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że są to znacząco większe rozmiary od innych struktur tego typu obserwowanej w tej części wszechświata. Mamy tutaj do czynienia z co najmniej dwudziestoma masywnymi galaktykami, sześcioma zagęszczeniami galaktyk, które sprawiają, że całościowa masa struktury szacowana jest na blisko 260 miliardów mas Słońca – czytamy także.

Astronomowie są przekonani, że kosmiczna winorośl stanowi stosunkowo rzadką okazję obserwowania procesu powstawania masywnej gromady galaktyk i dzięki teleskopom kosmicznym lepiej uda się pozna różne etapy procesu powstawania kosmicznej sieci.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba był budowany w latach 2007-2021. A od lipca 2022 roku przesyła na Ziemie zdjęcia którymi zachwyca się cały świat nauki. Najnowsze zdjęcia obszaru NGC 346 z Małego Obłoku Magellana zrobiono z wykorzystaniem instrumentu MIRI zamontowanego na teleskopie, a wcześniej astronomowie udostępnili obraz tego zakątka wszechświata, które wykonano kamerą NIRCam.

Źródło: focus.pl

Czytaj też: Radioteleskop ALMA z Chile otworzył nową drogę dla astrofizyków?

Grafika tytułowa: Greg Rakozy / Unsplash