Rocket Lab wprowadził nową technologię żagli słonecznych
Rocket Lab wystrzelił południowokoreańskiego satelitę do obserwacji Ziemi i jednocześnie nową technologię NASA do żeglugi słonecznej.
Opracowany przez agencję Advanced Composite Solar Sail System (ACS3) był jednym z dwóch ładunków, które zostały wyniesione na pokładzie rakiety Elektron należącego do Rocket Lab. Start nastąpił z Nowej Zelandii.
Portal zwraca uwagę, że odbyło się już kilka misji żeglarskich na energię słoneczną, w tym m.in. japońska sonda kosmiczna Ikaros i LightSail 2 należąca do Towarzystwa Planetarnego. ACS3 ma na celu właśnie dalszy rozwój technologii.
Test nowych materiałów
Misja zakłada przetestowanie rozmieszczenie nowych wysięgników kompozytowych, które rozwiną żagiel słoneczny do wymiarów około 9 metrów z każdej strony, czyli mniej więcej wielkości małego mieszkania.
Zakłada się, że dane z lotu uzyskane podczas demonstracji zostaną wykorzystane do projektowania przyszłych, wielkoskalowych systemów kompozytowych żagli słonecznych na potrzeby satelitów wczesnego ostrzegania o pogodzie kosmicznej , misji rozpoznania asteroid i innych małych obiektów oraz misji obserwacji polarnych regionów Słońca.
Oba satelity skierowały się na różne orbity. Electron umieścił NEONSAT-1 520 kilometrów nad Ziemią około 50 minut po starcie, a następnie umieścił ACS3 na wysokości 1000 km 55 minut później, zgodnie z planem.
Źródło: space.com
Czytaj też: Misja na asteroidę Apophis? Blue Origin i inne firmy znajdą sposób
Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash