NASA przetestuje niebawem nowy żagiel słoneczny

Celem misji Advanced Composite Solar Sail System (ACS3) jest przetestowanie nowych materiałów do podróży kosmicznych na orbicie Ziemi.

Jak podaje agencja kosmiczna, misja ACS3 wystartuje nie wcześniej niż 24 kwietnia. Sonda zostanie wystrzelona na pokładzie rakiety Electron firmy Rocket Lab z Māhia w Nowej Zelandii.

NASA wyjaśnia, że sonda ma rozwinąć żagle słoneczne przy użyciu nowych wysięgników kompozytowych, których zadaniem jest rozwijanie i naprężenie czterech bardzo cienkich trójkątnych arkuszy. Te arkusze razem tworzą żagiel słoneczny przypominający latawiec.

Żagiel słoneczny

Według agencji materiały, które zostaną przetestowane są sztywniejsze i lżejsze w porównaniu z poprzednią technologią. Żagle słoneczne wykorzystują światło słoneczne w taki sam sposób, w jaki żaglówki wykorzystują wiatr. W ostatnich latach zyskały one na popularności jako niedroga alternatywa dla konwencjonalnych obiektów o tradycyjnym napędzie. Kiedy cząstki światła zwane fotonami uderzają w żagiel słoneczny, przenoszą swój pęd na ten żagiel. Okazuje się, że nawet takie subtelne pchnięcia mogą pomóc statkom kosmicznym w przemierzaniu 

Poprzednie misje, takie jak LightSail 2 pokazały już, że mały statek kosmiczny rzeczywiście może wykorzystywać żagle słoneczne do przemierzania milionów mil i zmiany orbit w razie potrzeby. Jednak w misjach tych wykorzystywano metalowe wysięgniki, które są ciężkie i mogą nieprzewidywalnie zmieniać się pod wpływem ostrych wahań temperatury. Poza tym ACS3 jest czterokrotnie większy od LightSail i wykorzystuje lżejsze materiały wykonane z polimeru wzmocnionego włóknem węglowym.

Zgodnie z planem, gdy sonda osiągnie ustaloną orbitę około 1000 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, rozpocznie się 25-minutowy proces rozwijania kompozytowych wysięgników, które rozciągają się po przekątnej żagla. Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, misja miałaby również przetestować zmianę orbity statku kosmicznego za pomocą żagla słonecznego, co mogłoby dostarczyć przydatnych danych dla przyszłych misji.

Źródło: space.com

Czytaj też: Starlink do szerokopasmowej komunikacji ze stacjami kosmicznymi?

Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash