Rewolucyjny Internet kwantowy coraz bliżej

Naukowcy zrobili duży krok w kierunku opracowania technologii pozwalającej na natychmiastowy „transport informacji”. Według ich zapewnień odnieśli sukces w teleportacji informacji kwantowej między dwoma węzłami sieci, które nie są ze sobą połączone.

Internet kwantowy to sieć, która umożliwia urządzeniom kwantowym wymianę niektórych informacji w środowisku, które wykorzystuje dziwne prawa mechaniki kwantowej. Teoretycznie dałoby to internetowi kwantowemu niespotykane dotąd możliwości, których nie da się osiągnąć za pomocą dzisiejszych aplikacji internetowych.

W ramach badania uczeni stworzyli trzywęzłową sieć kwantową, nadając każdemu z tych węzłów nazwę: Alice, Bob i Charlie. W sieci Alice była połączona z Bobem, a Bob z Charliem.  Naukowcy twierdzą, że z powodzeniem dzielili się informacjami między Alicją i Bobem, mimo że nie były połączone.

Żródło: Nature

Do tej pory naukowcom udało się jedynie zademonstrować połączenia między sąsiednimi węzłami, a nowe badanie jest pierwszym tego rodzaju sukcesem.

Obecny sukces stanowi pierwszy krok w kierunku budowy większej sieci kwantowej opartej na dzieleniu się informacjami kwantowymi. I choć do pełnego sukcesu jest jeszcze daleka droga jest to „potencjalna ścieżka” do budowania rzeczywistych zastosowań tej technologii.

„To osiągnięcie jest nie tylko zwycięstwem w naukach podstawowych, ale także stanowi postęp w rozwiązywaniu problemów w świecie rzeczywistym, niezbędnym do przeniesienia tej fascynującej aplikacji kwantowej na następny krok” – piszą w serwisie Nature Oliver Slattery i Yong-Su Kim w artykule na temat badań.

W rzeczywistości budowanie takich systemów będzie wymagało bardziej solidnych podstaw, a także nowych interfejsów, które powinny poprawić wydajność całego procesu.

Czytaj także: Izrael buduje komputer kwantowy