Rewolucja w prognozowaniu pogody i monitorowaniu klimatu, ale… brak zaufania dla nośnika z Europy?

Europejski operator satelitów pogodowych Eumetsat zmienił nośnik satelity pogodowego z Ariane 6 na Falcon 9. Decyzja nie tylko zaskoczyła, ale rozczarowała europejskich ekspertów.

Pod koniec czerwca firma Eumetsat poinformowała, że geostacjonarny satelita pogodowy Meteosat Third Generation-Sounder 1 (MTG-S1) zostanie wystrzelony na rakiecie Falcon 9 w 2025 roku. Planowano, że statek kosmiczny zostanie wystrzelony już na początku 2025 roku, ale na rakiecie Ariane 6.

Ta decyzja została podjęta w wyjątkowych okolicznościach. Nie narusza to naszej standardowej polityki wspierania europejskich partnerów i z niecierpliwością czekamy na udany start SpaceX dla tego arcydzieła europejskiej technologii – powiedział Phil Evans, dyrektor generalny Eumetsat.

Eumetsat w komunikacie zauważył, że MTG-S1 „przyniesie rewolucję w prognozowaniu pogody i monitorowaniu klimatu” i zasugerował przeniesienie startu na Falcona 9, aby mieć pewność, że wystartuje zgodnie z planem.

CNES i ESA zaskoczone decyzją Eumetsat

Według mediów, zmiana ta zaskoczyła kierownictwo europejskich organizacji kosmicznych, które publicznie wyraziły swój szok i rozczarowanie decyzją Eumetsatu o niewykorzystaniu Ariane 6 na mniej niż dwa tygodnie przed planowanym debiutem tej rakiety.

Oczywiście, dzisiejszy dzień jest bardzo rozczarowujący dla europejskich wysiłków kosmicznych Niecierpliwie czekam, aby zrozumieć, jakie powody mogły skłonić Eumetsat do podjęcia takiej decyzji w czasie, gdy wszystkie główne europejskie kraje zajmujące się przestrzenią kosmiczną, a także Komisja Europejska wzywają do wystrzelenia europejskich satelitów na europejskich rakietach nośnych! – stwierdził Philippe Baptiste, szef francuskiej agencji kosmicznej CNES, w mediach społecznościowych.

Philippe Baptiste wezwał także Komisję Europejską do wdrożenia formy regulacji „kupuj europejskie”, która wymagałaby, aby europejskie misje rządowe startowały europejskimi rakietami.

Z kolei Josef Aschbacher, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, w poście w mediach społecznościowych z 29 czerwca również nazwał decyzję Eumetsatu „zaskakującą” .

Trudno to zrozumieć, zwłaszcza że Ariane 6 jest na dobrej drodze do swojego inauguracyjnego lotu, który odbędzie się 9 lipca, a wszystko przebiega nominalnie – napisał Josef Aschbacher.

Zauważył, że decyzja Eumetsat nie wpłynie na przyspieszenie startów Ariane 6, zakładając, że inauguracyjny start w lipcu okaże się sukcesem. Drugi start, który będzie komercyjnym startem zarządzanym przez Arianespace, jest planowany przed końcem roku.

Według Caroline Arnoux, szefowej programów Ariane 6, firma Arianespace ma zamówienie na 30 startów Ariane 6. Obejmuje to 18 startów satelitów Project Kuiper dla Amazon, a także innych klientów komercyjnych i rządowych. Arianespace przewiduje 6 startów Ariane 6 w 2025 r., zwiększenie do 8 w 2026 r. i 10 w 2027 r. Przewiduje się, że maksymalna częstotliwość lotów pojazdu wyniesie od 9 do 12 startów rocznie.

Źródło: spacenews.com, space.com

Czytaj też: NASA wybiera SpaceX do „zniszczenia” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash