Rekin polarny żyje setki lat. Niedawno pojawił się w nietypowym miejscu!

Rekiny polarne być może niedługo będą musiały zmienić swoją nazwę. Są długowieczne i wciąż zaskakują naukowców.

Rekiny te żyją wyłącznie w chłodnych wodach okalających północ Ameryki i Europy. Przynajmniej tak do niedawna sądzono. Naukowcy podczas badań morskich u wybrzeży Belize odkryli, że w tropikalne rejony zapuścił się rekin polarny. To nie jedyny gatunek rekina co zmienia swoje zachowanie.

Biolodzy zajmujący się badaniami morskimi nie kryli zaskoczenia, gdy odkryli w Morzu Karaibskim nieoczekiwanego przybysza. Naukowcy u wybrzeży Belize badali rekiny tygrysie, które zmieniły swoje zachowanie i z płytkich wód otaczających rafy koralowe przeniosły się znacznie głębiej – na głębokość nawet 700 metrów – podaje portal.

Naukowcy w pierwszej chwili mieli problem z identyfikacją rekina, ponieważ w tamtym rejonie teoretycznie nie powinien on występować. Najwyraźniej rekin polarny to nie tylko amator zimnych wód.

Rekin długowieczny?

Za sprawą badań prowadzonych przez prof. Juliusa Nielsena rekin polarny stał się prawdziwą gwiazdą. Według badacza są to najstarsze znane kręgowce na Ziemi.

Wiek rekordowego osobnika został określony w 2016 roku na 392 lata (z zastrzeżeniem błędu sięgającego nawet 120 lat w obie strony) – czytamy także.

Rekin polarny choć uważany za długowiecznego nie należy do zbyt szybkich ryb. Poruszają się ze średnią prędkością 1,2 km/h, a jedna trzecia masy ich ciała przypada na wątrobę.

Większość czasu spędzają na bardzo dużych głębokościach, sięgających 1800 metrów, jednak w okresie letnim podpływają bliżej powierzchni. Mimo niewielkiej szybkości rekinów polarnych, ich dieta jest urozmaicona – poza rybami i fokami, w ich żołądkach znajdowano m.in. resztki niedźwiedzi polarnych i reniferów – podsumowano w materiale.

Źródło: wp.pl

Czytaj też: NOAA odkryła coś bardzo nietypowego na dnie morza

Grafika tytułowa: Brendan Beale / Unsplash