Operacje mózgu przy użyciu AI już niebawem!
Naukowcy już przeprowadzają symulacje operacji mózgu wspierane przez sztuczną inteligencję. Aby były one jednak bardziej efektywne i w pełni bezpieczne musimy jeszcze chwilę poczekać.
Należy wziąć pod uwagę, że przedsięwzięcia tego typu wymagają najwyższej precyzji, gdyż ewentualne uszkodzenia mogą prowadzić do poważnych komplikacji i nieodwracalnych następstw dla pacjenta. Niemniej prace naukowców idą „pełną parą” o czym donoszą m.in. media z Wielkiej Brytanii.
Zespoły specjalistów z University College London twierdzą, że sztuczna inteligencja (AI) ma potencjał, aby wprowadzić rewolucyjne zmiany w neurochirurgii. AI może np. znacznie ułatwić operacje przysadki mózgowej, która kontroluje wydzielanie kluczowych hormonów. Neurochirurdzy brytyjscy opracowują więc system AI, który już przeanalizował ponad 200 wideo z operacjami przysadki mózgowej. To umożliwia zgromadzenie doświadczeń, które neurochirurg zdobywałby w ciągu 10 lat praktyki w zaledwie 10 miesięcy – czytamy na portalu.
Z pewnością sztuczna inteligencja pozwala na dokładniejsze określenie granic operacji, co jest niezmiernie ważne. Zakłada się, że w przyszłości sztuczna inteligencja może przekroczyć to, co obecnie osiągalne jest dla ludzi. Lekarze dzięki AI mogą przewidywać etapy operacji z większą dokładnością. Brytyjscy neurochirurdzy zakładają, że skuteczniejsze i bezpieczniejsze operacje mózgu przy użyciu sztucznej inteligencji będą możliwe za dwa lata.
Zbyt oszczędna operacja guza sprawia, że nowotwór nie zostanie w całości usunięty. Jeśli natomiast posuniesz się zbyt daleko, można uszkodzić tę krytyczną strukturę – zwraca uwagę w wypowiedzi dla BBC News dr Hani Marcus z Narodowego Szpitala Neurologii i Neurochirurgii w Wielkiej Brytanii.
Sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana w wielu obszarach np. w diagnostyce obrazowej, gdzie przyspiesza analizę obrazów medycznych i zwiększa dokładność diagnozy. Z kolei w radioterapii nowotworów sztuczna inteligencja poprawia precyzję i efektywność zabiegu, a jednocześnie oszczędzając zdrowe tkanki chorego i przyspieszając procedurę, bez pogorszenia jej jakości. Jak podaje portal w Wielkiej Brytanii już 22 uniwersytety pracują nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie.
Źródło: dokmed24.pl, termedia.pl
Czytaj też: Atlas ludzkich komórek mózgowych. To przełomowy projekt!
Grafika tytułowa: David Matos / Unsplash